نمایش نوار ابزار

چرا اهل سنت نمی تواند رئیس جمهور شود؟؟

البته پرسشگری بخودی خود نه گناه است و نه جرم. چون اگر من این سؤال را نپرسم حتما فرزند من و نسل های آینده  می پرسند، راستی من چرا نباید در کشور و زادگاه خویش حق ارتقا و ترقی را داشته باشم؟ مگر من ایرانی ومسلمان نیستم؟ گیرم که نباشم، مگر زاده این مرز و بوم نیستم؟ مگر انسان نیستم؟ مگر شهروند این ملک و سرزمین نیستم؟؟ راستی مطابق کدام آیه یا حدیث یا روایت، یک سنی نمی تواند رئیس جمهور شود؟

حتماً گفته می شود: مطابق قانون اساسی.

اتفاقاً در این که بشر نمی تواند قانون وضع کند و قانونگزاری مخصوص خداوند متعال است، در همین قانون اساسی ایران آمده است، زیرا قوانین بشری ناقصند و عادلانه نیستند، چون در قانون خداوند همگان برابر و یکسانند و تفاوتی در بین انسان ها نیست. و شیعه و سنی، و مسلمان و غیر مسلمان مطرح نیست .

چه اشکالی داشت که نامی از «مذهب خاصی » در حق کاندیداتوری رئیس جمهور برده نشود و تعیین او برعهده مردم گذاشته شود. شاید بپرسند که رییس جمهور بایست پاسدار مذهب باشد، انصافا احمدی نژاد چه پاسداری از مذهب شیعه نمود که اگر نمی بود، لطمه ای به مذهب شیعه وارد می شد؟

با وجود این همه حوزه ها و مراجع که شبانه روز به تبلیغ مشغولند و مسئولیت اصلی را دارند چه نیازی به رئیس قوه مجریه وجود دارد؟

حال که قانونگزاران اولیه در ابتدای انقلاب، بدون در نظر گرفتن مصالح ملی ایران و منافع جهان اسلام این اصلِ حذف کننده و محدود کننده یک چهارم شهروندان ایران را از احساس ِایرانی بودن و ایجاد تعهد و مسئولیت تصویب کرده اند، و در برابر اهل سنت همیشه حضور فعال و فداکارانه ای برای ایران داشته اند، آیا مجاز  و محق نیستند که مانند حزب کارگزاران و یا اعتدال و توسعه سهمی در وزارت خانه ها داشته باشند؟؟ یعنی در بین پانزده میلیون نفر یکی مانند نوبخت یا ربیعی و نعمت زاده پیدا نمی شود سکان وزارت خانه ای را بر عهده بگیرد؟؟؟

من کاری به شخصیت  آقای دکتر روحانی ندارم که شخصیتی شجاع و حلّال مشکلات است. اما در کل باید تکلیف آراء اهل سنت روشن شود که این رای با چه قیمتی به صندوق ها ریخته می شود؟ با قیمت ناچیزی که برخی افراد برای گرفتن پست های مانند فرماندار و بخشدار و معاون استاندار  و پست های رده پایین معامله می کنند؟

متاسفانه هنوز مسئولان ما پس از سی و نه سال نتوانسته اند به شعر ماموستا کریکار درباره علامه مفتی زاده عمل کنند که اگر یک وزیر سنی در کابینه حضور پیدا می کرد، چقدر گیله سنی در خارج جذب می شدند!!!! ولی متاسفانه هنوز تنگ نظری نه تنها اجازه چنین کاری نمی دهد، بلکه حتی در باره یک سخن رانیِ ساده در راستای منافع نظام حساسیت نشان داده می شود.

حال که پذیرفتن مسئولیت منجر به واگذاری یک رئیس ستادی آن هم برای مدت چند روز برای جمع کردن آرا شده  است چه بهتر همان مسئولیت  هم به کسانی از  افراد غیر بومی داده شود که موجب بالا نرفتن توقعات نگردد.

به نظر می رسد جناب پرزیدنت روحانی بابستی همان گونه که در دور اول برخی از طلسم ها را شکستند و قدم هایی برای تخربب دیوار تبعیض برداشتند در دور دوم پتک بزرگی بردارند  و با تخریب این دیوار فضا را برای حضور هم وطنانی که ریشه در این خاک دارند و با قانون نوشته دست انسان های جایز الخطا از حق طبیعی و انسانی و اساسی خود محروم شده اند فراهم کند.

پیامبر فرموده انسان ها مانند دندانه های شانه اند و عرب بر عجم و سفید بر سیاه برتری ندارد و بهترین شما پرهیزکارترین شماست و در نهایت آنکه عاقل را اشارتی کافی است و سخن پایانی من این است که  به برتری شیعه بر سنی و یا سنی بر شیعه در پذیرش مسئولیت، در متن مقدس قرآن اشاره ای نشده است.

دیدگاه ها