نمایش نوار ابزار

نیامدن يادگارامام در مشاركت مردم تاثير دارد

54780_709آرمان- هستي قاسمي: عدم احراز صلاحيت یادگار بنيانگذار جمهوري اسلامي همه محافل سياسي و جريان‌هاي اجتماعي را بهت‌زده کرده است. آیت‌ا…سیدحسن خمینی محبوبيت بالايي در ميان مردم دارد و جامعه ايراني از مدت‌ها پيش منتظر ورود ايشان به عرصه سياست بود. فردي كه ورودش به عرصه شور و نشاط انتخابات را در اين دوره دوچندان و اميدي تازه در ميان همه جريان‌ها ايجاد کرد. روز گذشته اما عدم‌احراز صلاحيت او اعلام شد. اين اعلام نظر با خود واكنش‌هايي را به دنبال داشت. آنچه در ادامه مي‌خوانيد گفت‌وگوي جلال جلالي‌زاده نماينده اسبق شوراي اسلامي و استاد دانشگاه با «آرمان» است.
ارزيابي‌تان از عدم احراز صلاحيت يادگار امام برای انتخابات خبرگان چيست؟
اگر صلاحيت فردي چون سيدحسن خميني احراز نشود گمان نمي‌رود تاثیری بر محبوبیت ایشان داشته باشد هرچند ممکن است بر حضور مردم تاثیرگذار باشد چراکه كسي نیست كه خانواده و وابستگان امام(ره) را نشناسد. برای من سخت است که نوه حضرت امام با اين همه سابقه و پيشینه و صلاحیت علمی احراز شده تایید نشود. فردي كه مستقل از نسبتش با امام موردتاييد بسياري از مراجع و بزرگان است.
تشکیل مجلس بدون وجود تنوع چه شرايطي را پيش روي دولت قرار مي‌دهد؟
يكي از علل و مزاياي مجلس و علل وجودي پارلمان اين است از سلايق و ايده‌هاي مختلف برخوردار باشد. بنابراين مجلسي كه يكدست و تنها از يك طیف فکری و حزبی برخوردار باشد نسبت به ساماندهي امور و قوانين كامل، جامع و ثابت موفق نيست. چون در تشخيص نيازهاي اقليت‌ها در جامعه و مسائل مختلف و متنوع كشور ناتوانند. چنين مجلسي در يك كشور در حال توسعه نمي‌تواند پا به پاي دولت پاسخگوي مشكلات و نيازهاي جامعه باشد. همانطور که می‌بینیم برخی نمایندگان فعلی مجلس چطور پس از روی کار آمدن دولت یازدهم بنای ناسازگاری با آن گذاشت.
تجربه مجلس در ادوار گذشته مصداق بارز همان مجلس تك‌حزبي و غيرسازنده نيست؟
تجربه دو مجلس قبلي نشان داد مجلسي كه با اكثريت جناح خاصي تشكيل شود توانمندي لازم را در ارائه قوانين يا به عبارتي تدوين و تعيين قانونگذاري نخواهد داشت. مجلس برخاسته از يك حزب و بدون وجود تنوع و سليقه‌ها نمي‌تواند از اثرگذاري لازم برخوردار باشد. با نگاه و مروري به عملكرد مجلس در ادوار گذشته بايد گفت سه مجلس هفتم، هشتم و نهم نتوانستند درحد انتظار برای احقاق حقوق ملت يا وكلاي خود گام اساسی بردارند. چراكه ما امروز شاهد بسياري از مشكلات و چالش‌ها در کشور هستيم كه قطعا بايد عبرت و تجربه‌اي براي گردانندگان امور باشد. عدم حضور افرادي توانمند و متخصص در مجلس موجب تضعیف جایگاه نهاد قانونگذاری خواهد شد
روزنامه آرمان شماره ۲۹۶۱ تاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۷

مطالب مشابه
دیدگاه ها