نمایش نوار ابزار

نامه رییس اوقاف دهگلان طلیعه افزایش فشار بر اهل سنت

869378اخیرا نامه ای از سوی نمایندگی اوقاف در شهرستان دهگلان خطاب به هیات امنا ی مساجد درارتباط با تعیین امام جماعت وبرگزاری کلاس های قرآن درگروه های مجازی منتشر شده که نمی توان جز اظهار تاسف وتحسر برای چنین روزگاری که جبرا درآن زندگی می کنیم وبرای چنین مردمی که از ساده ترین حقوق مذهبی خود محرومند ونیز برای چنین مسوولی که هنوز نمی داند مسلمانان منطقه از چه گروه های تشکیل شده اند؟ .نمی توان نکته دیگری گفت.

دراین راستا لازم دانستم چند نکته را از روی دلسوزی وخیر خواهی بیان کنم:

اولا باید این رییس اوقاف که به ناحق براین صندلی نشسته بداند که متولی اوقاف در هرمنطقه باید اهل آن منطقه واز پیروان مذهب اکثریت باشد همانگونه که در اکثر کشورهای اسلامی اهل تشیع از چنین حقی برخوردار هستند.

ثانیا نه تنها طبق آموزه های فقهی فریقین بلکه مطابق نص حدیث شریف نبوی اقتدا به امامی که مورد تایید مامومین نیست حرام یا مکروه است.شما چگونه امامی را که مورد تایید مردم نیست می خواهید به زور برآنان تحمیل نمایید؟

در کدام آیه قرآن تعلیم قرآن منوط به اجازه حکومت شده است ؟

ایجاد محدودیت بیشتر برای اهل سنت در چنین مقطعی که در ادامه برنامه های تاسیس مرکز بزرگ برای حکومتی کردن روحانیان اهل سنت، تاسیس شورای برنامه ریزی، پخش اذان اهل تشیع هم زمان با اذان اهل سنت در شبکه کردستان که در نوع خود در دنیا بی نظیر است. انتقال امتحان روحانیون اهل سنت از دانشگاه تهران به مجمع تقریب و اخیرا چنین تصمیمی که گامی برای دولتی کردن مساجد و خارج کردن آن ها از جنبه مردمی بودن و برداشتن گامی دیگر برای تعطیلی مساجد است.

متاسفانه در کردستان به سبب همین سیاست ها هر روز شاهد خالی شدن مساجد از نمازگزاران و غالب شدن فضای بی تفاوتی نسبت به مسایل دینی و یا دین گریزی از سوی جوانان هستیم چون اساس دین بر اختیار نهاده شده است نه مبلغ تحمیلی از سوی دولت و نمونه آن سخنرانی این جانب درسال گذشته در مسجد بهاران بود که موکول به گرفتن اجازه از مرکز بزرگ اسلامی شد.

ایا در جامعه ای که سخنرانی مذهبی منوط به اجازه مقامات حکومتی (البته مرکز بزرگ رسمیت ندارد) باشد می توان دین حقیقی را به مردم گفت و جوانان را جذب دین نمود؟

بگذارید اهل سنت در مسایل مذهبی خودشان آزاد باشند همان گونه که اهل تشیع در جهان اسلام آزادند. امروز در سایه فضاهای مجازی و رسانه های گروهی هر کس برای خودش مسجد و عبادتگاه و منبری دارد پس شایسته نیست ما بیخود و بی جهت بهانه به دست مخالفان دهیم و با توجه به وضعیت ناگوار و بحرانی خاورمیانه آب در آسیاب افراطگرایان و تفرقه اندازان نریزیم.

مطالب مشابه
دیدگاه ها

    Warning: Use of undefined constant redina_comment - assumed 'redina_comment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/jalaljal/public_html/wp-content/themes/barad-new/comments.php on line 11
  • محمد مهدی غفاری پاسخ به دیدگاه

    با سلام

  • محمد مهدی غفاری پاسخ به دیدگاه

    با سلام و عرض ادب