نمایش نوار ابزار

فقط خواهان عدالت هستیم

گزارشی از نشست «جایگاه اهل سنت در سیاست ایران» در دانشکده مدیریت دانشگاه شهید بهشتی

فقط خواهان عدالت هستیم

امین رفیعی
دبیر انجمن اسلامی ترقی‌خواه دانشگاه شهید بهشتی

مصائب اقلیت‌ها تنها محدود به صدارت و ریاست نیست، آن‌ها برای حضور در یک برنامه دانشگاهی و دانشجویان، برای برگزاری‌اش با سنگ‌اندازی و کارشکنی‌های بسیاری مواجه می‌شوند؛ تعهد گرفتن از برگزارکنندگان مبنی بر چالشی نبودن و انتقاد نکردن میهمانان. به‌راستی حضور دو سخنران اهل‌سنت در دانشگاه که از قضا نماینده مردم هم بوده‌اند و اکنون در کسوت استاد دانشگاه فعالیت می‌کنند، چه تهدیدی برای امنیت ملی ایجاد می‌کند؟ تمام این موارد انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده مدیریت دانشگاه شهید بهشتی را بر آن داشت از دو نفر از فعالان اهل سنت برای سخنرانی با موضوع «جایگاه اهل سنت در سیاست ایران» در روز سه‌شنبه ۲۳آبان در دانشکده مدیریت و حسابداری دعوت کند.

گزارش نشست
دکترجلال جلالی‌زاده و دکتر حاصل داسه از نمایندگان سابق مجلس، میهمان این برنامه بودند.

برنامه با سخنان دکتر حاصل داسه آغاز شد. داسه در ابتدا از نگرانی‌هایش برای حضور در این برنامه سخن گفت و سختی‌هایی که تحمل کرده تا به دانشگاه بیاید. او سپس با استناد به اصل ۱۹ قانون اساسی هرگونه تبعیضی بین ایرانیان را نفی کرد و رنگ و نژاد و مذهب را باعث هیچ امتیازی ندانست.

داسه به نامه مقام معظم رهبری خطاب به مولوی عبدالحمید اشاره کرد و آن را هم‌ردیف سیاست‌های کلی نظام دانست که توسط رهبری ابلاغ می‌شود.

او سپس به تشریح وضعیت اهل سنت، قبل و بعد از انتخابات پرداخت و گفت: «ما در انتخابات ۲۹اردیبهشت مشارکت کردیم و ۶٫۵ میلیون رأی به آقای روحانی دادیم. آمار رأی ایشان در شهرهای اهل سنت از میانگین کشور بالاتر بود، مردم ما به شعارهای یارانه‌ای رأی ندادند و به امید بهبود شرایط در همه جوانب، روحانی را برگزیدند، اما چرا اکنون اهل سنت کنار گذاشته شده‌اند؟ مگر ما کارگران سیاسی هستیم که امروز رأی‌مان را بگیرند و فردا اسم‌مان را هم نیاورند؟»

داسه در ادامه با انتقاد از تبعیض‌هایی که وجود دارد اذعان کرد: «بارها گفته‌ایم که ما دنبال پست و مقام نیستیم، ما فقط و فقط خواهان عدالت هستیم، هیچ‌کس شایسته‌سالاری را نفی نمی‌کند، اما چگونه ممکن است که در طول ۴۰سال از میان جمعیت ۱۰ میلیون نفری هیچ شخصیتی شایستگی وزارت، استانداری یا سمت‌هایی از این دست را نداشته باشد. افرادی که انتقادها را در نطفه خفه کردند، مصالح را نادیده گرفتند، ارادت سالاری را به جای شایسته سالاری نشاندند و از هفته وحدت جز فانتزی چیزی باقی نگذاشتند، باید شرمنده عملکرد خود باشند، اما ما می‌بینیم که این اشخاص روز به‌روز ارتقا یافته‌اند.»

نماینده سابق مجلس ششم از فشارهایی هم که بر فعالان سیاسی اهل سنت وارد می‌شود ابراز ناراحتی کرد و گفت: «عده‌ای به ما فشار می‌آورند که از پیگیری مطالبات دست بکشیم و این حرف‌هارا نزنیم، مطالبات مردم بالا می‌رود، سخن از کدام توقع می‌کنید؟»

سخنران بعدی برنامه دکتر جلال جلالی‌زاده بود، او سخنش را با انتقاد از بی‌توجهی به آرمان‌های انقلاب آغاز کرد: «ما همه در کنار هم انقلاب کردیم، همه برای انقلاب هزینه دادیم، آقای داسه فرزند شهید و من فرزند وبرادرشهید و جانباز هستم، امروز چرا ما باید بیگانه شناخته شویم؟ می‌گوییم ما ایرانی هستیم و در پیروزی انقلاب و تداومش نقش داشته‌ایم، می‌گویند خیر، شما ضدانقلاب هستید! رأی‌تان را داده‌اید و بروید پی کارتان! آیا این حرف اخلاقی است؟ آیا قابل قبول است؟»

این استاد دانشگاه تهران با انتقاد از نابرابری‌ها ادامه داد: «ما هرچه تعصب بیشتری داشته باشیم، تبعیض بیشتری بر دیگران تحمیل می‌کنیم و هرچه تبعیض بیشتر باشد، افراد جامعه بیشتر تحقیر می‌شوند. این جامعه دیگر جامعه اسلامی نیست!»

جلالی‌زاده در ادامه به یک‌سری مصادیق نیز اشاره کرد: «۴۰سال از انقلاب می‌گذرد، اما جمهوری اسلامی حاضر به پذیرش یک مدیرکل آموزش و پرورش سنی نیست! در هیچ دانشگاهی سنی رئیس نمی‌شود! استاندار خود کردستان را هم سنی نمی‌گذارند!»

نماینده سابق مجلس ششم از عملکرد رئیس‌جمهوری هم ابراز ناراحتی کرد و گفت: «اهل سنت ۶٫۵ میلیون رأی به روحانی داده‌اند، چرا ایشان حاضر نشد در مراسم تحلیف، یک سنی را دعوت کند؟  با رفتار آقای روحانی نمی‌توانم به اهل سنت بگویم در پای صندوق حاضر شوند!»

جلالی‌زاده به صحبت‌هایش با وزیر کشور هم اشاره کرد: «آقای رحمانی فضلی در دوره قبل گفتند: «من در انتخاب استاندار سنی به حجت نرسیده‌ام؛ چراکه اهل سنت در مسائل اجرایی شرکت نکرده‌اند. پاسخ البته روشن است، چرا شرکت نکردند، چون نمی‌گذارید.»

فعال سیاسی اهل سنت در پایان سخنانش با تشکر از برگزاری چنین برنامه‌ای دغدغه تفرقه‌افکنان را دین ندانست و گفت: «همین که احساس کنیم هموطنان دیگر دغدغه مارا دارند، برایمان از هر هدیه‌ای ارزشمندتر است.»

جلالی‌زاده طعنه‌ای به کاسبان اختلافات مذهبی زد و گفت: «به خدا قسم بحث امنیت ملی نیست، بحث منافع شخصی است. خیلی از افراد نگرانند اگر اهل تسنن در ایران رشد کنند جایشان تنگ می‌شود. اسم پدرم علی و اسم مادرم فاطمه است. خدا لعنت کند آن کسی که ضد ائمه باشد. »

دیدگاه ها