نمایش نوار ابزار

سوریه جولان گاه رجزخوانی شده است

تحلیل جلال جلالی زاده از حملات آمریکا و خط و نشان روسیه و آمریکا: سوریه جولان گاه رجزخوانی شده است

دوباره سوریه در صدر اخبار بین الملل قرار گرفت و این بار تصمیم دونالد ترامپ مرد اول جمهوری خواه کاخ سفید برای حمله هوایی به مواضع سوریه در خاک سوریه سبب شد که یک بار دیگر خاورمیانه تحت تاثیر تحولات جدیدی قرار بگیرد. هرچند که در تحلیل و ارزیابی حمله واشنگتن و هم پیمانانش به مواضع سوریه هنوز ابهامات و پرسش های بسیاری بر جای خود باقی است و در این میان برخی همچنان بر مواضع محتاطانه ترامپ اصرار می‌ورزند ولی آنچه که اهمیت ویژه ای به خود گرفته ، این است که سرنوشت دمشق بعد از این تغییر و تحولات چگونه رقم خواهد خورد. چراکه به اعتقاد برخی کارشناسان این حملات هرچند نمادین و بدون خسارت جانی و مالی می‌تواند بازسازی زیر ساختی و تاسیسات و البته گفتمانی و سیاسی دمشق را به تعویق انداخته و همین مساله ناامنی را ولو در سطح کم در سوریه برقرار نگاه می دارد.

جلال جلالی‌زاده فعال سیاسی اصلاح طلب و کارشناس خاورمیانه در گفت و گویی با همبستگی به نقد و تحلیل خاستگاه این اتفاقات و سرنوشت سوریه و همچنین موضع گیری ایران نسبت به این اتفاقات می پردازد. او در این خصوص به ما چنین توضیح می دهد که « ایران باید تمامی جوانب کار را نسبت به تغییر و تحولات سوریه در نظر بگیرد تا ضمن حمایت از مردم این کشور، از تحمیل هرگونه خسارت احتمالی مادی و معنوی به ایران جلوگیری کند.»

حملات اخیر ایالات متحده به برخی اهداف در خاک سوریه چگونه تحلیل و ارزیابی می کنید؟

ابتدا قبل از هر چیز من می خواهم به این نکته اشاره کنم که در منطقه ای که قریب به اتفاق کشورهای آن اسلامی بوده و همگی بر آرامش و صلح در منطقه تاکید و اصرار دارند ما شاهد آن بودیم که ایالات متحده و همپیمانان آن از طریق حملات هوایی به خاک سوریه حمله کردند. این ورود آمریکا به ماجرای سوریه جای تاسف دارد و باید نسبت به آن ناراحت بود که چگونه کشورهای اسلامی منطقه چشم و گوش خود را بر تحولات سوریه بسته و نسبت به مشکلات و مصائب مردم سوریه بعد از تمامی مشکلات و سختی هایی که تحمل کرده اند بی تفاوت هستند. آن هم در شرایطی که بعد از خروج نیروهای داعش و تروریستی انتظار می رفت که شرایط امیدوارکننده ای در سوریه رقم زده شود و مردم بتوانند کشورشان را دوباره از نو ساخته و آسیب های وارد شده در اثر جنگ داخلی را جبران کنند. من فکر می کنم این اتفاق یک تاسف بزرگ را برای کشورهای اسلامی به همراه دارد.

از نظر شما مواضع کشورهای اسلامی باید نسبت به سوریه چگونه باشد؟

من از این بابت برای کشورهای اسلامی ابراز تاسف می‌کنم که تفرقه ها و اختلافات بین آنان امروز چنین امکان و بستری را برای برخی کشورها از جمله آمریکا و متحدان او فراهم کرده است که از آن سوی دنیا خود را مدعی حل مشکلات داخلی سوریه اعلام کرده و به راحتی تصمیم بگیرد که برخی مناطق سوریه را مورد هدف قرار دهد. من فکر می کنم که کشورهای اسلامی باید یک تجدید نظر درباره رفتارهای خودشان داشته باشندو با تکیه بر یک وحدت یکپارچه از تکرار چنین اتفاقاتی در کشورهای اسلامی جلوگیری کنند. اینکه مردم سوریه هنوز آواره هستند و با انواع مشکلات مالی و بهداشت و روانی مواجه هستند و در این میان هنوز کشورهای اسلامی خودشان را درگیر اختلافات تصنعی می کنند، به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

رفتار ایالات متحده در جریان حمله هوایی به سوریه بحث برانگیز بود. اینکه از یک طرف زمان و نقاط مورد حمله را مطرح می کند و از طرف دیگر روسیه برای جلوگیری از خسارات جانی و مالی مناطق را تخلیه می کنند، بیشتر شباهت به یک بازی پشت پرده دارد. شما این مساله را چگونه تحلیل می‌کنید؟

این رفتار یا به قول شما بازی ادامه همان مانورها و نمایش های قدرت های جهانی در سوریه طی چند سال اخیر است و از این حیث اتفاق جدیدی رخ نداده است که بابت آن متعجب باشیم. امروز سوریه جولان گاه قدرت نمایی و رجزخوانی کشورهای مختلف منطقه و جهان شده است. یک روز این رفتار را از روسیه شاهد هستیم و روز دیگر کشوری چون آمریکا یا برخی کشورهای منطقه چون عربستان درباره آن ادعاهایی را مطرح می کنند. در این میان کشوری مانند ترکیه هم وجود دارد که هر روز یک موضع متفاوت را نسبت به دمشق اتخاذ می کند و در سایه تمامی این رفتارها تلاش خود را بر آن بسته که نیروهای کرد منطقه را سرکوب کند.

بهترین راهکار برای برون رفت از این مشکلات چیست؟

بهترین راهکار همانی است که بارها و بارها مطرح شده است. باید تمام کشورها به رای و نظر مردم سوریه احترام بگذارند و اجازه دهند که آنان از طریق گفت و گو و مذاکره و مردم سالاری آینده خودشان را تصویر و بعدتر اجرایی کنند. در غیر این صورت تا زمانی که کشورهای جهان خودشان را دخیل در این ماجرا کرده و هر کسی به زعم خود برای آینده سوریه تصمیم گیری کند ، من فکر می کنم که این بحران ادامه داشته و همیشه باید شاهد ناامنی و کشتار در سوریه و به تبع آن در منطقه باشیم.

از نظر شما جمهوری اسلامی باید در قبال اتفاقات اخیر و اساس تحولات سوریه چگونه رفتار کند و اساسا چه مواضعی را دنبال کند؟

ایران در زمان داعش اولویت اصلی خودش را حفظ امنیت و ثبات در منطقه اعلام کرد و امروز نیز باید در همین راستا رفتار کند و بر همین اساس من فکر می کنم که ایران باید بر همان رای و نظر نهایی مردم سوریه برای حل بحران تکیه کند. به نظر من ایران باید تمامی جوانب کار را نسبت به تغییر و تحولات سوریه در نظر بگیرد تا ضمن حمایت از مردم این کشور، از تحمیل هرگونه خسارت احتمالی مادی و معنوی به ایران جلوگیری کند. اعتقاد من بر این است که ایران نباید خیلی به ماجرای سوریه ورود کند چراکه این دخالت ممکن است به ضرر منافع ملی و حتی منافع سوریه تمام شود.

دیدگاه ها