نمایش نوار ابزار

سفر بارزانی به تهران؛ بیم و امید کردها

فرارو در گفتگو با کارشناسان کُرد (جلال جلالی زاده، خالد توکلی و اردشیر پشنگ) پیامدهای سیاسی و اقتصادی سفر بارزانی بر مناطق کردنشین ایران را بررسی کرد

▫️جلالی زاده: حضور بارزانی در تهران نشانه خوبی برای اقتصاد و وضعیت معیشتی مناطق کرد نشین است. با توجه به سخنان بارزانی امیدوارم روابط بین ایران و اقلیم کردستان بهبود پیدا کند، زیرا مشترکات فراوانی در بین کرد‌ها و در بین ایرانی‌ها وجود دارد. کرد‌ها همیشه خودشان را مدیون ایران دانسته اند و پشتیبان ایران بوده اند، در جنگ ۸ ساله صدام علیه ایران کرد‌ها در کنار ایران بودند. آشنایی کر‌ها با ادبیات فارسی نشان دهنده حس نزدیکی و علاقه دوستانه بین این دو ملت است و ما نباید به سادگی این روابط محکم را به‌هم بزنیم. … امیدوارم با سفر بارزانی و قول آقای رئیس جمهور روابط به سطح گذشته برگردد و مراودات دوباره برقرار شود و شرکت‌ها و سرمایه گذاران ایرانی بتوانند در کردستان عراق فعالیت کنند. کردستان عراق بازار خوبی برای کالا‌های ایرانی است و به سبب احساس نزدیکی بین کرد‌ها و ایرانی‌ها می‌توانیم شاهد افزایش مروادات بازرگانی و سرمایه داری بین دو منطقه باشیم.

▫️توکلی: یک احساس دوگانه در بین مردم مناطق کردنشین ایران وجود دارد. عده‌ای نگران هستند که ممکن است این توافق و حضور نیچروان بارزانی در ایران منجر به محدودیت بیشتر احزاب اپوزیسیون کردستان ایران شود، یا معامله‌ای بر سر آن‌ها انجام بگیرد. چون هم در سخنان آقای روحانی هم در سخنان آقای شمخانی بر حفظ امنیت ایران تاکید زیادی شد. به اعتقاد این پژوهشگر بعضی از مردم منطقه، تعلق خاطر یا یک نوع همدلی با احزاب اپوزیسیون دارند و نگران این مساله هستند که احتمال دارد حکومت اقلیم کردستان با ایران وارد معامله شود و از اپوزیسیون ایران به عنوان یک اهرم استفاده کند تا امتیازات بیشتری به دست آورد و در عین حال برای آن‌ها محدودیت بوجود آورد.

پشنگ: ایران می‌تواند از ظرفیت بالای مناطق کردنشین کشور و مناطق در حال توسعه کردستان عراق که نیازمند دریافت خدمات نیروی کار است، به بهترین نحو استفاده کند. در شرایطی که ترکیه توانسته بخش مهمی از تجارت، نیروی کار و اقتصاد کردستان عراق را در دست بگیرد، روابط مناسب ایران با اقلیم کردستان می‌تواند سهم ایران را از بازار این منطقه افزایش دهد که این امر مستقیما در زندگی روزمره مردم استان‌های کردنشین ایران احساس می‌شود و می‌تواند روی شرایط سخت زندگی کولبران تاثیر مثبت داشته باشد.

دیدگاه ها