تولد پیامبر رحمت (ص) | جلال جلالی‌زاده
نمایش نوار ابزار

تولد پیامبر رحمت (ص)

nabi-rahmatتولد پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی(ص) بر همه مسلمانان به طور اخص و بر همه انسان ها به طور اعم مبارک باد

ما افتخار می کنیم که پیامبرمان امی بوده است ، امی نه به معنای بی سواد ، همان گونه که جاهلیت به معنای بی سوادی نیست .. و شاید بهترین معنا و مفهوم امی و امیت یعنی همه انسان ها را به سطح خود در آوردن ، فاصله های طبقاتی را برداشتن، جلسات را دایره وار تشکیل دادن مبادا تبعیضی در نشستن ها باشد ، جلوگیری از تشکیل صف های بالا نشینان و پائین نشینان . امروز وضعیت مساجد را مخصوصا در مراسم ترحیم می بینید . اگر پیامبر (ص)شرکت می کرد کجا می نشست؟

پیامبر امی بود نه به معنای بی سواد بلکه به مفهوم کسی که آمده است تا دیگر مردمان نا آگاه و مستضعف و فرودست را در مقابل خود بنشاند ، آنان را یکسان بداند ، خطابش از جنبه تحکم و با دستی نباشد ف به معنای کامل عدالت را اجرا کند . نمی توان مخاطب را فرومایه دانست و خود را فرازمند و بعد ادعای رهایی و آزادی او را کرد باید قبل از هرچیز او را هم سطح خود در آفرینش و حقوق و تکالیف قرار داد و سپس در یک سطح او را مخاطب قرار داد.

آری امی بود از این امی ها ، از توده های مردمی زوبه تمام معنا مردمی بود ،خاکی بود و متواضع ،هرگز ادعا نکرد که من از نور آفریده شده ام و شما از لجن ، بر خلاف ادعاهای برخی از فرقه های منحرف اسلامی خود را فرزند عبدالله و آمنه می دانست که انسان های عادی و معمولی بوده اند .و مرگ و تولدشان همانند دیگران بوده است .به راستی اگر در سال روز تولد چنین پیامبر بزرگی تنها در باره امی بودن او بیندیشیم وآن را در زندگی خود به کار گیریم کفایت می کند.

اما از الطاف خداوند بر بشریت فرستادن الگوهایی از جنس همین آدمیان بود تا پایه های زندگی اجتماعی را محکم نمایند و ستون های عدل و داد را اسنوار دارند وپس از تزکیه دل ها دست انسان هارا به سوی حق طلبی و خیر خواهی بگیرد وآنان را از لجنزار رذیلت ها نجات دهند

آری همه ی پیامبران گواه وبشارت دهنده وبیم دهنده بودند اما برخی از آنان بعضی از این صفات را داشتند . ابراهیم مبشر .اسماعیل گواه برحق موسی مخالف باطل .اما پیامبر اسلام جامع همه اوصاف بود .

نام احمد نام جمله انبیاست    چونکه صد آید نود هم پیش ماست

telegram-dr-jalal-Recovered

مطالب مشابه
دیدگاه ها