نمایش نوار ابزار

چرا سلامت روان رانندگان مهم است

جلال جلالی‌زاده-فعال سیاسی و نماینده اسبق مجلس در هفته نامه «حمل و نقل» نوشت:

چرا سلامت روان رانندگان مهم است

حادثه تلخ واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان دختر در هفته‌های گذشته چنان تلخ و تأسف‌انگیز بود که همه افراد جامعه، از پیر  و جوان درگیر این موضوع شدند. همچنین این اتفاق تلخ  باعث شد که بار دیگر بحث لزوم توجه جدی به راه‌ها در کشور نه تنها در میان مسئولان مطرح شود بلکه کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز درباره این موضوع در طی روزهای متمادی نظر دادند و به سیاست‌ها و برنامه‌های مراقبتی از راننده‌ها در کشورمان انتقاد کردند.

راه‌ها و نقش آنها در توسعه و همچنین در حفظ جان انسان‌ها یکی از مهمترین مسائل و موضوعات کشور ما است. موضوعی که سال‌هاست در کشورمان درباره آن صحبت می‌شود و انصافا هم اقداماتی خوب از جانب وزارت راه و شهرسازی دولت‌های یازدهم و دوازدهم درباره آن انجام شده است اما هنوز که هنوز است جان انسان‌ها در جاده‌های کشورمان از بین می‌رود و در این میان کشته شدن نوجوانان و جوانان دانش‌آموز موضوعی غم‌انگیز است. راه‌ها و جاده‌ها، موضوعی است که متأسفانه با یک تصادف و اتفاق تلخ در رسانه‌ها مطرح می‌شود، در صورتی که باید به این موضوع به طور ریشه‌ای پرداخت و از تکرار آن جلوگیری کرد.

چرا که هر چه بیشتر نیروی خود را در کشور صرف توسعه راه‌ها کنیم از تلف شدن جان انسان‌ها و اتفاقات تلخ جلوگیری کرده‌ایم و هم اینکه در سازندگی کشور نقش مهمی ایفا کرده‌ایم. سالانه شاهد هستیم که در کشورمان حوادث ناگوار زیادی اتفاق می‌افتد که بخش تلخ ماجرا اتفاق افتادن این حوادث برای دانش‌آموزانی است که در حال تحصیل هستند. که این موضوع موجب اعتراض خانواده‌ها و اقشار مختلف جامعه شده است. همچنین شاهد هستیم که اگر دولت هر چه بیشتر نسبت به زیرساخت‌های کشور مخصوصا راه‌ها و جاده‌ها اهتمام بیشتری نشان دهد و وقت بیشتری بگذارد در مقابل در آن جاده‌ها و راه‌هایی که به آنها توجه شده و بهسازی یا استاندارد‌سازی شده‌اند اتفاقات تلخ کمتری می‌افتد.

در این میان نقش وزارت راه و شهرسازی بسیار مهم است. این وزارتخانه می‌تواند با عملکرد خود در بحث بهسازی راه‌ها و کنترل رانندگان تأثیر بسیار مهمی در حفظ جان انسان‌ها و همچنین رونق گردشگری داشته باشد. این وزارتخانه اگر در این بخش به صورت جدی فعالیت داشته باشد می‌تواند منجر به توسعه کشور شود و حتی در جذب گردشگران خارجی نیز نقش داشته باشد. چرا که وقتی چنین خبرهای تلخی مانند واژگونی اتوبوس دختران دانش‌آموز در رسانه‌های خارجی منتشر می‌شود، برخی از گردشگران ممکن است از سفر به ایران منصرف شوند اما در مقابل وقتی جاده‌های ما زیباسازی شود، وقتی ایمن‌سازی شود و بر رفتار راننده‌ها نظارت شود گردشگران نیز با خیال راحت به کشورمان سفر می‌کنند.

جاده‌های کشور ما پتانسیل بالایی برای فیلم‌سازی، تفریح، حضور گردشگران خارجی و … دارند که باید از آنها استفاده کرد نه اینکه آنها را به حال خود رها کرد. من مطمئن هستم که وزارت راه و شهرسازی به ریاست عباس آخوندی در دولت دوازدهم پتانسیل و ظرفیت لازم را دارد که نسبت به حفظ حقوق اقشار مختلف مردم نقش اساسی داشته باشد و بهترین امکانات را برای سفر در اختیار آنها بگذارد.

دیدگاه ها