نمایش نوار ابزار

چرا در جمهوری اسلامی اهل سنت نمی تواند رئیس دانشگاه و مدیرکل آموزش و پرورش شود؟

876367البته پاسخ این سوال مشخص است و نیازی به توضیح کافی ندارد؛ چون  از منظر حقوق شهروندی و قوانین دموکراتیک و شایسته سالاری و مساوات انسان ها در آفرینش و تاکید اسلام بر رفع هر گونه تبعیضی چه نژادی و یا مذهبی و تاکید بر ویژگی تقوا و کرامت انسانی که راه هر گونه حق کشی و بی عدالتی را بسته است، چنین برخوردهایی و اعمال سلیقه هایی مردود و باطل است.
متاسفانه در اوایل انقلاب برخی از مدارس غیر بومیان و یا به اصطلاح مهاجرین را جدا نموده بودند که در زمان نمایندگی این جانب بساطشان برچیده شد و یا برخی از مدارس شبانه روزی در شهرهای مانند کامیاران بودند که اکثر معلمانشان از شهرهای غیر استان انتخاب و به صورت پروازی تردد می کردند. که باز هم تکلیفشان مشخص شد.
خیلی خنده دار و جای تعجب است که در محیط های علمی و در آزمایشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی ما ایدئولوژی را حاکم گردانیم و برای علم و متخصصان و عدالت فرهنگی و عامی ارزش قائل نشویم. تسلط ایدئولوژی برعلم و دانش ما را به یاد سقوط قسطنطنیه می اندازد که هنوز کشیشان در باره تعداد دندان های اسب مجادله داشتند و سپاه سلطان محمد فاتح وارد شد.
بعد از ۳۸ سال از پیروزی انقلاب واقعا هیچ گونه توجیهی ندارد که در دانشگاه ها و آموزش و پرورش اهل سنت نامحرم تلقی شود و از تخصص و تجربه آنان استفاده نگردد. مگر در مراکز آموزشی که اهل سنت مدیر نبوده اند چه تحولی از نظر مذهبی و اخلاقی و… ایجاد شده که اگر اهل سنت مدیر بود نمی شد.؟؟ شما عملکرد برخی از روسای دانشگاه را در مناطق اهل سنت بررسی کنید ببینید آیا انصافا عملکرد آنان حتی در راستای اهداف نظام بوده است؟
هنگامی که معاون پژوهشی دانشگاه کردستان بودم و با هیئت رئیسه دانشگاه کردستان و دانشگاه علوم پزشکی که هر دو غیر بومی بودند به محضر مقام رهبری رسیدیم. امان از گفتن یک خواسته در خدمت رهبری و درخواست یک ریال کمک از ایشان برای توسعه این دو دانشگاه در حال توسعه. یکی خدمات خود را در کردستان گفت و دیگری در باره اقتدای سنی به شیعه و شیعه به سنی به عنوان مشکل بزرگ دانشگاه گفت، که مقام رهبری ناراحت شدند و گفتند: این چه مشکلیه که شما مطرح می کنید. هر کس می خواهد پشت سر هر کس نماز بخواند. من خودم رفته ام کشورهای اسلامی پشت سر اهل سنت نماز خوانده ام و آنان هنگامی که به ایران آمده اند پشت سر من نماز خوانده اند.

امیدوارم این سیاست های قرون وسطایی تغییر یابد و نظام ما پس از گذشت این همه سال از پیروزی انقلاب عدالت را در همه ابعاد اجرا کند.

دیدگاه ها