نمایش نوار ابزار

چرا تاکنون در مناطق کردنشین زنان به مجلس راه نیافته اند؟

765768767هرچند پاسخ به این سؤال مثبت یا منفی نمی تواند مطلق باشد ، یعنی هم در زمان شاه در سنندج خانم فرق لقا بابان وبعد از انقلاب خانم ها اختر درخشنده واعظم ناصری پوردر کرماشان به مجلس راه پیدا کرده اند ، اما در چهار استان کردنشین بویژه در استان کردستان عدم ورود زنان به پارلمان یک چرائی مهمی در پی دارد که می طلبد از زوایای مختلف به آن پاسخ داده شود . مخاطبان این چرا چه کسانی هستند ؟ زنان ، مردان ، جامعه ، خانواده ها ،حکومت ، سیستم آموزشی ،احزاب ومحیط؟؟
به نظر من همه مقصر هستند چون دادن حق و استفاده از حقوق اساسی و مشروع و طبیعی صدقه ای نیست بلکه گرفتنی است ،و در مرحله اول زنان هستند ،یک بار در یکی از حوزه های انتخابیه که چند خانم در حال رأی دادن بودند خطاب به آنان گفتم: چرا به نامزدهای زن رأی نمی دهید تا از حقوق شما دفاع کنند ؟ یکی از آنان تعبیر شر را برای خودشان به کار برد که بسیار متاسف شدم . بنابراین لازم است زنان هم در امور سیاسی و اجتماعی مشارکت داشته باشند و شایستگی خود را نشان دهند .درکردستان هم باید زنان در مسائل مختلف توانمندی خود را نشان دهند .من خودم با سهمیه بندی برای زنان در انتخابات مخالفم چون این توهین به حقوق وتوانمندی آنان است و باید شایستگی خودرا نشان دهند ومردان وزنان به آنان رأی دهند وشاید جامعه به سطحی از مراعات حقوق واعتماد برسد که نیمی و یا بیشتر از اعضای پارلمان از خانم ها باشند .

 

****

برای عضویت در کانال رسمی پایگاه اطلاع رسانی دکتر جلال جلالی زاده در تلگرام روی لینک زیر کلیک نموده و سپس گزینه اشتراک (Join) را بزنید.

https://telegram.me/jalaljalalizadeh

مطالب مشابه
دیدگاه ها