نمایش نوار ابزار

ورود روحانی به ردصلاحيت‌ها ضروري است

آرمان- هستي قاسمي: روز گذشته گرچه ملت ايران طعم شيرين پيروزي در توافق و رفع تحريم‌ها را تجربه كردند اما براي بسياري از فعالان سياسي و كانديداي اصلاح‌طلب چندان خوشايند و مطلوب نبود. آنچه كه در ادامه مي‌خوانيد گفت‌وگوي «آرمان» با جلال جلالي‌زاده نماينده اسبق سنندج پيرامون اين مساله است كه مي‌خوانيد:
نتيجه انتخابات مجلس چه تاثيري بر انتخابات رياست‌جمهوري سال ۹۶ خواهد گذاشت؟
نتيجه انتخابات مجلس قطعا بر انتخابات رياست‌جمهوري سال ۹۶ تاثير خواهد گذاشت. همان طور كه نتيجه انتخابات رياست جمهوري سال ۹۲ مي‌تواند موجب تحول در انتخابات مجلس كنوني شود انتخابات مجلس هم نيز مي‌تواند در انتخابات رياست جمهوري سال ۹۶ تاثيرگذار باشد. در صورت همسويي يا نقطه مقابل آن عدم همسويي مجلس با دولت باز هم در نتيجه انتخابات رياست‌جمهوري آينده تاثيرگذار خواهد بود، چرا كه عملكرد دولت قطعا در نهايت مورد نقد، تحليل و بررسي قرار خواهد گرفت. من معتقدم كه اصلاح‌طلبان همانطور كه در انتخابات سال ۹۲ حضور فعالي داشته و در پيروزي روحاني در انتخابات نقش موثر و مهمي داشتند اگر آنها با توجه به شرايط كنوني و رفع تحريم‌ها به دنبال برداشتن مشكلات اقتصادي و بالا رفتن سطح معيشت مردم مي‌خواهند همراه و همسوي دولت حركت كنند، قطعا براي انتخابات مجلس هم نيز به همين صورت بايد عمل كنند. چراكه اگر يك مجلس تشكيل شود قطعا در كشاندن مردم به پاي صندوق‌هاي راي تاثيرگذار خواهد بود. در انتخابات مجلس اگر مردم به اعتدالیون راي دهند به برآمدن مجلسي معتدل، خوشفكر و توانمند كمك خواهند كرد. قطعا مجلس معتدل در سرنوشت كشور و عملي ساختن برنامه‌هاي دولت اثرگذار است. اگر دولت و مجلس حامي يكديگر در تصويب قوانين مهم و تحولگرا و اجراي آن در جامعه باشند زمينه را براي كشاندن مردم به پاي صندوق‌هاي راي باز خواهد كرد. چرا كه مردم به عملكرد‌ها نمره خواهند داد.
در جبهه اصولگرا سخن از اين مساله مي‌رود كه در صورت تعدد آرا بايد اصولگراها به نفع يكديگر از انتخابات كناره‌گيري كنند، آيا در ميان جبهه اصلاح‌طلب هم نيز در صورت تعدد آرا مانند سال ۹۲ اين انسجام و هماهنگي مشاهده مي‌شود؟
دو مولفه مهم درباره اين مساله وجود دارد. نخست به عملكرد شوراي نگهبان و دستگاه‌هاي نظارتي در احراز و عدم احراز كانديداي اصلاح‌طلب و صدور ليست نهايي باز مي‌گردد. اكنون بسياري از اصلاح‌طلبان از ليست احراز صلاحيت هيات‌هاي نظارتي خارج شده و برخي از آنها هم هنوز تكليف شان معلوم نيست. از سويي تفكر اصلاح‌طلبي در ميان كساني كه مدعي اصلاح‌طلبي هستند در صورت تاييد در حوزه انتخابيه اگر به راستي پشتيبان مردم و دلسوز كشور هستند بايد به نفع فرد يا افرادي كه آراي بيشتري دارند كنار بروند. اصلاح‌طلبان اگر نخواهد فضاي انسجام آميز كنوني را حفظ كنند و عملكردي مانند سال ۹۲ داشته باشند قطعا شكست خواهند خورد. بنابراين اصلاح‌طلبان در شهر يا حوزه ‌اي اگر كانديداي متعددي داشتند بايد شوراي هماهنگي آن استان دخالت كرده و افراد را دعوت به كناره‌گيري به نفع كانديداي راي آور كنند. به نظر دكتر عارف مي‌تواند الگوي بسيار مهم و ارزشمندي براي انتخابات سال جاري و كناره‌گيري اصلاح‌طلبان به نفع كانديداي ديگر باشد. البته تا اینجای کار نمی‌شود درباره سازوکار بالا نظرداد.چون در برخی استان ها وشهرستان‌ها عملا کاندیدای اصلاح طلب تایید صلاحیت شده نداریم.
بسياري از اصلاح‌طلبان ردصلاحيت شدند. آيا مي‌توان به احراز صلاحيت اصلاح‌طلبان اميدوار بود؟
متاسفانه بسياري از اصلاح‌طلبان نامي در كشو رد صلاحيت شدند. رد‌صلاحيت بسياري از اصلاح‌طلبان به راستي موجب تعجب بود. با توجه به اينكه اين رد صلاحيت ‌ها افكار عمومي را مشغول خود خواهد کرد بهتراست نهادهاي مربوطه در بررسی مجدد تجديد نظری به عمل آورند تا مردم به حضور در انتخابات بیشتر ترغیب شوند.
ورود رئيس‌جمهور به اين مساله چقدر ضرورت دارد؟
قطعا در چنين مواقعي ورود رئيس‌جمهور به عنوان مجري قانون اساسي ضروري است، چراكه بعدها در تاريخ و حتي در اذهان عمومي اين مساله ثبت خواهد شد و اگر اخبار درست و كافي به رئيس‌جمهور برسد. او باید ورود پيدا کند،زيرا در اين ميان حقوق برخی با توجه به احراز صلاحیتشان قابل احصا است. قطعا مسئولان و دلسوزان موافق هستند تا تجدید نظری در ارتباط با رد و به ویژه عدم احراز صلاحیت‌ها صورت گیرد.
در نهايت آينده مجلس را چگونه مي‌بينيد؟
اگر هماهنگي سال ۹۲ در انتخابات سال جاري باز هم تكرار شود مي‌توان آينده ‌اي بسيار روشن براي اصلاح‌طلبان و حاميان دولت و در نهايت تداوم رياست جمهوري روحاني ديد.
روزنامه آرمان ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ شماره۲۹۵۳

مطالب مشابه
دیدگاه ها