نمایش نوار ابزار

نتیجه مذاکرات خفت بار نبود

nuke-talks-jpeg-e1427867402694به هر صورت، هر مشکلی سرانجام باید حل شود. به واسطه راهکارهای درست و منطقی و صحیح این کارها باید به نتیجه می‌رسید. این گفته ای بود که جلال جلالی زاده، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سرویس سیاسی روزنامه ابتکار عنوان کرد. گفتگویی کوتاه که در پی روزها، تلاش برای رسیدن به توافقی خوب و به گفته بسیاری تاریخی صورت گرفت.
در کلام اول شاید بهتر باشد که نظر شما را در مورد مذاکرات هسته ای بدانیم…
با توجه به مشکلات فراوانی که ایجاد شده بود، مسئولان با رایزنی ها مشکلات را حل کردند. شور و شوق مردم و سرازیر شدن آنها به خیابان ها نشان داد که در مسایل سیاسی و اقتصادی باید منتظر رشد و بهبود باشیم.
برخی اعتقاد داشتند که نتیجه این مذاکرات، خفت بار بود…
به نظر من خفت زمانی است که این مذاکرات موجب پایین آمدن جایگاه ایران در سطح جهان شده بود. اگر نتیجه مذاکرات هسته ای خفت بار بود، چرا با سربلندی به پایان رسید؟
و اگر این مذاکرات به نتیجه نمی‌رسید…
اگـر خدای ناکرده نتیجه این مذاکرات منفی بود، آسیب های بسیاری به بدنه سیاسی و اقتصادی کشور وارد می‌شد. با تهدیدهایی که به دست ابرقدرت ها در مورد ایران افتاده بود، حمله نظامی به ایران دور از انتظار نبود. آنها حمله به عراق را بهانه ای می‌دانستند که بتوانند به داخل کشور ما هم ورود پیدا کنند. بر اساس تهدیدات اسراییل و آنها که موافق ایران نیستند، نتیجه ای بهتر از این حاصل نمی‌شد.
نتیجه این مذاکرات در وضعیت اقتصادی ایران چه تاثیری خواهد داشت؟
برداشتن تحریم ها و همچنین بهبود روابط ایران و سایر کشورهای ۵+۱ و کشور های دیگر می‌تواند وضعیت اقتصادی ایران را به وضعیت مناسبی برگرداند.
و گسترده شدن روابط میان کشور ما و سایر کشورهای قدرتمند چطور؟
در سایه بهبود روابط ایران با کشورهای دیگر است که بسیاری از مسایل و مشکلاتی که متوجه خانواده های ایرانی، دانشجویان، بیمارستان ها و… حل و برچیده می‌شود. در زمینه واردات و صادرات هم شاهد شکوفایی و رشد بیشتری خواهیم بود.
در جریان قرائت این بیانیه واژه ای به عنوان راستی سازی مطرح شد. این امر چطور صورت خواهد پذیرفت؟
وی با اشاره به مساله راستی سازی که در جریان قرائت بیانیه مطرح شد گفت: بحث اعتماد سازی در میان کشورها می‌تواند در تقویت روابط و گسترش مبادلات سیاسی و اقتصادی موثر باشد. می‌تواند جایگاه کشور ما را در سطح کشورهای قدرتمند ارتقاء بخشد.

و در پایان بر اثر فعالیت و تلاش مسئولان مان، سرمایه بسیاری آزاد خواهد شد و توسعه روابط بین کشورهای مختلف می‌تواند رشد کشور را رقم بزند. بنابراین شاهد رشد امید به آینده در میهن اسلامی مان خواهیم بود. بدون شک تاثیرات مثبت این مذاکرات را می‌توانیم در همه زمینه ها شاهد باشیم که می‌تواند برای شکوفایی نظام هم موثر باشد.
روزنامه ابتکار شماره ۳۱۱۱ شنبه ۱۳۹۴/۱/۱۵

مطالب مشابه
دیدگاه ها