نمایش نوار ابزار

نبود زمان کافی؛ علت عدم تحقق بیانیه اقوام آقای روحانی/ ضرورت تبعیض مثبت در مناطق کردنشین و اهل سنت/ نگاه امنیتی نسبت به کردستان مانع توسعه بوده است

رئیس ستاد «حسن روحانی» در استان کردستان در تشریح برنامه های دولت دوازدهم در کردستان عنوان کرد: قطعاً دولت برنامه هایی را برای توسعه کردستان خواهد داشت و یکی از برنامه ها تبعیض مثبت است یعنی تبعیض مثبت در مناطق کردنشین و اهل سنت لازم و ضروری است.

با تشکیل ستادهای استانی نامزدهای انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری شور و شوق خاصی در سطح استان کردستان ایجاد شده است.

با شروع فعالیت تبلیغات محیطی نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در کشور ستادهای استانی نیز اقدام به تشریح برنامه های نامزدهای مطبوع خود می کنند تا بتوانند فضا را برای حضور و مشارکت مردم در عرصه انتخابات پیش روی مهیا کنند. با دکتر «جلال جلالی زاده» رئیس ستاد «حسن روحانی» در استان کردستان گفت وگویی پیرامون فعالیت ها و برنامه های این نامزد انتخابی در کردستان انجام دادیم که در ادامه می خوانید.

در بحث اهمیت انتخابات و نقش آن در توسعه جامعه توضیحاتی را ارائه دهید.

انتخابات مسئله ای مهم در زندگی هر فردی است زیرا انتخاب و انتخابات به اراده فرد ارتباط دارد و خداوند متعال در میان همه جانداران انسان را صاحب اراده خلق کرده است و انسان می تواند به وسیله اراده خود و اعمال اراده، راه خوب و مسیر بد را انتخاب کند و هم می تواند سود و منفعت را در انتخاب برای خود برگزیند و برعکس هم می تواند اتفاق بیافتد. بنابراین آنچه که در زندگی انسان مهم است و به شخصیت و مسئولیت انسان بازمی گردد بحث انتخاب است معمولاً در طول تاریخ حکومت های بسیاری بوده اند که حق انتخاب را از مردم بگیرند و وقتی که حق انتخاب از کسی گرفته شود با سایر موجودات هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

بنابراین امروز در دنیای مدرن که بحث انتخابات برای همه ملت ها به عنوان یک اصل در زندگی مطرح شده است و به نوعی یک تجربه در اداره امور کشورها و زندگی تصویب و نهادینه شده است و ما هم که در چنین شرایطی قرار گرفته ایم باید به نحو احسن از این مسئله استفاده کنیم گاهاً برخی افراد به آسانی از این حق اساسی خود «انتخاب» عبور می کنند و انتخابات را تحریم می کنند که این خصلت افرادی است که سرمایه های خود را مفت و مجانی از دست می دهند.

برخی در کردستان حضور کمرنگ و گاها انتخابات را تحریم می کنند این امر چه آسیبی به کردستان وارد می کند؟

ما نیز در چند دهه گذشته انتخابات زیادی را پشت سر نهادیم و آنچه که تاکنون در انتخابات برای «مردم کُرد» ضرر و تاثیر منفی دربرداشته است بی تفاوتی و تحریم نسبت به امر انتخابات بوده است و ما به دلیل تحریم و بی تفاوتی نسبت به انتخابات فرصت های بسیاری را از دست داده ایم و افرادی که دارای توانایی های مناسب برای حضور در پست های مدیریتی، نمایندگی مجلس و نمایندگی شوراهای اسلامی شهر و روستا بوده اند به دلیل بی تفاوتی و تحریم فرصت حضور آنها از ما گرفته شده است.

بنده معتقدم که یکی از علل عقب ماندگی و توسعه نیافتگی کردستان مربوط به انتخاب ماست.

در انتخابات اخیر که در ۲۹ اردیبهشت ماه سالجاری برگزار می شود ۶ نامزد در سطح ملی مطرح شده اند و هر کدام از این افراد دارای دیدگاه، پیشینه و عقبه فکری هستند و ملت هم این افراد را به خوبی می شناسند و امروز در سایه فضای مجازی هیچ رمز و رازی نهفته نمی ماند و قطعاً چهره واقعی افراد به مردم شناخته می شود بنابراین افراد کارنامه روشنی را دارند.

چه طور شد که شما به عنوان رئیس ستاد آقای روحانی در کردستان انتخاب شدید و برخی از منتقدان عنوان کرده اند که شما چک سفید داده اید و به دل شرط و شروط مسئولیت را پذیرفته اید پیرامون این مسئله توضیح دهید.

در این مورد باید عنوان کنم که با حضور و یا بدون حضور بنده انتخابات برگزار می شود و کسی هم به عنوان رئیس ستاد برگزیده می شد. انتخاب بنده به عنوان رئیس ستاد در ابتدا علاقه چندانی نداشتم و اما فشار اصلاح طلبان استان و کشور و مرکز سبب شد که من این مسئولیت را قبول کنم و هدف اصلی بنده وحدت میان همه اصلاح طلبان استان و همچنین اتحاد میان همه احزاب در استان بوده است و من معتقدم که ستاد آقای روحانی تنها مختص به اصلاح طلبان نیست و همه احزاب و همه اقشار مردم کردستان می توانند وارد ستاد شوند که از این فرصت استفاده کنیم که برای توسعه استان گام برداریم و اگر این وحدت و همدلی وجود نداشته باشد ما نمی توانیم که به دولت جدید و آقای روحانی فشار وارد کنیم که برای توسعه استان بیش از پیش تلاش کنند و پاسخگوی مطالبات به حق مردم کردستان باشند و قطعاً بحث چک سفید در میان نیست.

ما در کشور دو جناح سیاسی با دو دیدگاه را داریم؛ دیدگاهی که به طور کامل از آقای روحانی حمایت می کند و هر فردی که با این دیدگاه وارد شود قطعاً برای پیروزی دیدگاه خود تلاش می کند و ما نیز جدای از سطح ملی که اصلاح طلبان تلاش می کنند که نامزدی را حمایت کنند که با دیدگاه آنها نزدیک باشد و در استان نیز ما به دلیل این که نمی توانیم تصمیم مستقل و جدا بگیریم و باید خود را هماهنگ با طیف اصلاح طلبان مرکز کنیم و تا زمانی که با آنها هم رای و هم نظر نباشیم نمی‌توانیم برای استان فعالیتی کنیم.

و یکی از دلایلی که سبب شد که من رئیس ستادی آقای روحانی را قبول کنم این بود که اصلاح طلبان استان با اصلاح طلبان مرکز هم رای شوند که بتوانیم از ظرفیت های این نیروها برای توسعه استان استفاده کنیم و موانع توسعه استان را از این راه برطرف کنیم و ما مطالبات خود را عنوان کرده ایم و هیچ وقت از آنها عقب نشینی نمی کنیم و سکوت نخواهیم کرد و امروز خود را مسئول می دانم به طور قطعی پیگیر این مطالبات باشم به عنوان رئیس ستاد آقای روحانی.

و گفتنی است که آقای شریعتمداری نیز قول شفاهی را داده اند که پیگیر تحقق مطالبات و خواسته های استان باشند.

و نکته مهمی که در اینجا مطرح می شود که چرا شما جناب آقای «حسن روحانی» را انتخاب کرده اید؟

دلیل این امر را می توان چنین عنوان کرد که جناب آقای روحانی فردی است که از لحاظ تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی، در علوم حوزوی نیز توانایی خاصی را دارند و در مقاطع و نهادهای حکومتی (مقننه و مجریه) نیز از تجارب و توانایی های خاصی برخوردارند و نکته دیگری که حائز اهمیت است ایشان با توجه به وعده هایی که داده اند به نسبت همه رئیس جمهوری ها قبلی نسبت به استان کردستان موفقتر عمل کرده اند که می توان گفت که آقای روحانی برای اولین بار کار اساسی را برای قانون اساسی که یکی از آرزوهای ما بوده است برداشته اند.

و یکی از نیازهای اصلی اجرای اصل هایی از قانون اساسی که به حقوق شهروندی است و آقای روحانی استارت آن را زده اند.

ما نمی گویم که آقای روحانی به همه اصل هایی که مربوط به حقوق شهروندی است را اجرایی کرده اند اما برای اولین بار تدریس زبان کردی را در دانشگاه کردستان اجرایی کردند، سفیر اهل سنت را انتخاب کردند و از لحاظ بودجه و اعتبارات نیز توجه خاصی به استان کردستان شده است و حتی برای اولین بار معاون وزیر کُرد را انتخاب کردند و این می تواند مقدمه ای خوب برای انجام تعهدات آقای روحانی باشد.

بنابراین همانطور که اطلاع دارید رای ۶ میلیون کُرد و اهل سنت نقش بسزایی در پیروزی ایشان در سال ۹۲ داشته است و همانطور که در دنیا مرسوم بوده و هست احزابی که با هم ائتلاف می کنند و در انتخابات پیروز می شوند این احزاب در قدرت سهم خواهند داشت و در کابینه و پست های مختلف. به دلیل اینکه در کشور احزاب ضعیف هستند و نیروهای ملی و مذهبی نیز چندان همبستگی ندارند که به صورت حزب مطالبات خود را پیگیری کنند، به هر حال این یک خواسته و مطالبه است که از سوی ما مطرح شده و باید آقای روحانی آن را پیگیری و اجرا کنند.

شما در سخنان خود به وعده های دولت یازدهم اشاره کردید، آقای روحانی به چند درصد از وعده های خود عمل کرده است؟ البته بیشتر وعده هایی که به کردستان داده اند؟

آقای روحانی در بیانیه اقوام که در ۱۰ بند تنظیم شده بود به صورت تمام و کمال تحقق و اجرایی نشده است و من معتقدم که نبود فرصت و زمان کافی سبب شده که آقای روحانی نتواند به همه وعده های خود جامه عمل بپوشاند زیرا مسئله برجام که مسئله ای مهم در سطح ملی و بین المللی و یکی از مسائل حساس و سرنوشت ساز برای کشور ما بوده که بیشتر زمان فعالیت دولت یازدهم به این مهم اختصاص داده شده است که اگر مسئله برجام رفع نمی شد کشور ما با مشکلات و خطرات بسیاری مواجه می شد و آقای روحانی از نظر شخصی معتقد و مصمم به اجرای وعده های خود بودند اما یکی از مشکلات ایشان مجلس شورای اسلامی بود که با برنامه های دولت مخالف بود که می توان به استیضاح پیاپی وزیران و کابینه رئیس جمهوری اشاره کرد و این مسائل سبب شد که روحانی نتواند در حوزه داخلی و رفع مشکلات داخلی به نحو مناسبی و به سرعت فعالیت کند.

و ما با توجه به اینکه آقای روحانی استارت اجرای وعده های خود را زده است و ما را نسبت به آینده و دوره بعدی ریاست جمهوری خوشبین کرده است و امیدواریم که در دوره جدید نیز بتواند این روند را ادامه دهند.

و امیدواریم که در دوره جدیدی وعده های دیگری را ارائه دهند که سبب «تحقق حقوق یکسان شهروندی برای همه ایرانیان».

برخی از مسئولان و مدیران دولتی عنوان کرده اند که نگاه امنیتی نسبت به کردستان وجود دارد و این در حالی است که در دوره های گذشته چنین بحثی از سوی مدیران استانی مطرح نشده است و چه دلیلی وجود دارد که در دولت یازدهم این نگاه امنیتی نسبت به استان مطرح شده است؟

یکی از مشکلات که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال جنگ های داخلی که در استان بوجود آمده، نگاه امنیتی وسیعتر شده است و این نگاه امنیتی به بهانه ای برای برخی از مسئولان که بتوانند این نگاه امنیتی را همانند چماقی در دست داشته باشند که مسئولان کشوری بترسانند که اگر ما در کردستان نباشیم این استان از دست خواهد رفت. حتی این افراد خود ناامنی را ایجاد کرده اند که بتوانند در استان ماندگار شوند.

بنابراین بحث نگاه امنیتی از قبل تر در استان وجود داشته است و آنچه که امروز از سوی استاندار کردستان و آقای روحانی نگاه امنیتی در مورد کردستان را علنی می کند یک نوع شفاف سازی است و نقطه امیدوارکننده ای است که مدیر بتواند این تابو را بشکند و این مسئله که یک مدیر این مطلب را عنوان کند که نگاه امنیتی نسبت به استان مانع توسعه بوده است را به فال نیک می گیریم و امیدواریم که آقای روحانی این نگاه امنیتی را نسبت به استان ندارند.

همانطور که آقای روحانی به توسعه راههای استان، اتصال راه آهن، توسعه صنعتی استان، و بهره برداری از پروژه های عمرانی در استان اشاره کردند نشان از نگاه توسعه گرایانه نسبت به استان دارند.

شما به عنوان یک فعال سیاسی اگر بخواهید عملکرد دولت یازدهم را بررسی کنید چه امتیازی را به دولت می دهید؟

پیرامون این پرسش می توان هم نمره منفی را داد و هم مثبت که در حوزه فعالیت وزیران دولت یازدهم نمی توان نمره قابل قبولی را داد و برخی از وزیران نمره ای منفی داشته اند و برخی دیگر نیز نمره مثبت را از آن خود کرده اند و اگر موانع از سر راه آقای روحانی برداشته می شد و فشارهای مختلف وجود نداشت می توان گفت که نمره ۱۸ را به دولت آقای روحانی داده اما با این اوصاف نمی توان قابل قبولی را داد.

این مطالباتی که شما عنوان کرده اید آیا مطالباتی جدید می باشد یا همان مطالبات گذشته را باز هم مطرح کرده اید؟ و دلیل تحقق نیافتن این مطالبات را در چه چیزی می دانید؟

همانطور که عنوان کردم مطالبات ما متراکم می باشد و از دولت های پیشین مطالبات متراکم شده است و مسئولی که سر کار می آید نمی تواند به همه مطالبات پاسخگو باشد و آنها را اجرایی کند و ما ناچاریم که این مطالبات را به تدریج پیش ببریم و با توجه به شرایطی که دولتها برای ما ایجاد می کنند برای تحقق آنها تلاش کنیم بنابراین برخی دولتها بدون هیچ ملاحظه ای پاسخگو نبوده اند به طور مثال در دولت نهم و دهم معاون رئیس جمهوری وقت جناب آقای رحیمی که خود اهل استان بودند از هیچ فرد بومی استان در پست های مدیریتی استفاده نکردند و ما مطمئن هستیم که با توجه به رفع مشکل برجام، قطعاً آقای روحانی بیشتر به مسائل داخل کشور خواهند پرداخت و مجلس هم چندان مخالف دولت نخواهد بود و امیدواریم بخش زیادی از مشکلات استان کردستان نیز رفع شود.

برخی از منتقدان از وجود برخی اختلافات و دو دستگی میان اصلاح طلبان سخن می گویند در این باره چه نظری دارید؟

اصلاح طلبان استان به آن صورت که مطرح کرده اند اختلاف ندارند و قطعاً در هر انتخاباتی میان احزاب اختلاف هایی به وجود می آید و تنها اختلافی که میان اصلاح طلبان استان وجود داشت این مسئله بود که چه کسی مسئول رئیس ستاد آقای روحانی را بر عهده خواهد گرفت؟ و با وجود اختلاف نظرها سرانجام اجماع اصلاح طلبان استان بر این بودند که بنده را به عنوان رئیس ستاد معرفی کنند.

و در حال حاضر ستاد آقای روحانی در استان به عنوان ستاد وحدت معرفی شده است که هم وحدت میان اصلاح طلبان و اصولگرایان است و ما پذیرای انواع دیدگاهها و نظرات شهروندان هستیم و می توانند در ستاد حضور پیدا کنند و با ارائه راهکارها و پیشنهادات خود به استان کمک کنند.

چندی پیش تعدادی از نمایندگان ادوار و فعالان سیاسی- مدنی مناطق کردنشین به همراه نماینده سقز و بانه در بیانیه ای خطاب به آقای روحانی برای نشست های مشترک کارشناسی و مشورتی با نمایندگان تام الاختیار آقای روحانی اعلام آمادگی کرده بودند شما در این موررد چه نظری دارید و آیا این بیانیه موازی کاری نیست؟

یکی از اهداف تشکیل ستاد؛ استفاده آقای روحانی از نیروهای متخصص و کارشناسی و چهره های کرد استفاده کند و هیچ منافاتی با موضوع ندارد اما وقتی که م وارد عرصه شده ایم و مطالبات نیز به آقای روحانی انتقال داده شده است دیگر نیازی به بیانیه نیست. متاسفانه بیانیه هایی که انتشار داده می شود از سوی برخی افراد که شاید خود آنها هیچ نقشی در جامعه ندارند و این بیانیه ها قضیه را لوث می کند و با توجه به اعلام آمادگی اقشار مختلف جامعه و حضور در ستاد آقای روحانی دیگر نیازی به تنظیم و صدور بیانیه نیست و نکته ای دیگر که در این مورد حائز اهمیت است این است که هر فردی می تواند که بیانیه را بنویسد و انتشار دهد اما آنچه که مهم است حضور فرد در داخل استان و ستاد می باشد و باید وارد عرصه شوند و ابتدا باید حضور داشته باشیم و بعداً مطالبات خود را پیگیری کنیم.

و در صورت عملی نشدن این مطالبات می توان از قدرت رسانه ها چه در داخل و چه در خارج از مرزها استفاده کرد و آقای روحانی را ماخذه کرد.

در استان کردستان، جریان اصولگرایی ضعیف است و این جریان نمی تواند پیگیر مطالبات مردم کُرد باشد زیرا ما دارای یک سری محدودیت ها تاریخی می باشد و این محدودیت ها ممکن است برای سایر شهرها و استانهای کشور وجود نداشته باشد و فکر اصولگرایی نتوانسته این خلاءها را پر کند و البته در جریان اصلاح طلبی هم فکرهای مختلفی وجود دارد و برخی از آنها دچار کوتاه فکری هستند اما در کل اصلاح طلبی مبارزه با فساد، مبارزه عوامل تبعیض و بی قانونی است و قطعاً مشکلات اصلی کردستان هم این موارد می باشند و اگر عدالت وجود داشته باشد دیگر کسی مطالبه ای نخواهد داشت و اگر هم مطالباتی در کردستان وجود دارد نشان از تبعیض و وجود برخی ناعدالتی ها می باشد.

نکته ای که مهم است در چند دهه گذشته انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده است و هیچ کدام از جریان های سیاسی و حتی اپوزیسیون هم مطالبات خود را عنوان نکرده اند و مردم عادیی هم رای خود را به صندوق ها انداخته اند و پیگیری خواسته های مردم نبوده اند و اولین جریانی که مسئله مطالبات مردم را مطرح کرده است جریان اصلاح طلبان کرد بوده اند که آن را علنی کرده است و اولین کسی هم که در ایران اعلام کرد که اهل سنت باید با شرط و شروط در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند من بودم؛ که برای این مسئله یک سال محکومیت را متحمل شدم.

و در استان کردستان نمی توان گفت که کدام جریان موفق بوده است و جریان مستقل هیچ اقدامی را انجام نداده است و اصولگرایان با وجودی که از قدرت خاصی برخوردار بوده اند اقدام خوبی را در کارنامه خود برای استان انجام نداده اند و این طیف با توجه به قدرت و نفوذی که در شورای نگهبان داشته می توانستند از رد صلاحیت بسیاری از نیروهای متخصص استان جلوگیری کنند و من معتقدم که برای رفع مشکلات کردستان و مردم کُرد هیچ راه حلی جز رویه اصلاح طلبی وجود ندارد.

و هر چند که خود ما انتقاد داریم که اصلاح طلبان آنچنان که شایسته و بایسته است نتوانسته اند خدمت کنند و اهداف را برآورده سازند و آیا موانع سد راه در مرکز وجود داشته و یا ضعف نیروهای اصلاح طلب در استان بوده است؟ که این موضوع نیازمند آسیب شناسی و بررسی بیشتر است.

آیا آقای روحانی در دور جدید برنامه ای خاص را برای کردستان دارد؟

تاکنون آقای روحانی بحثی را پیرامون موضوع مطرح نکرده اند که برنامه ای جدید برای مناطق کردنشین و اهل سنت داشته باشند اما ما امیدواریم که در مرحله بعدی با توجه به اشرافی که در دوره قبلی داشته اند و همچنین گزارشهایی که از مناطق کردنشین به ایشان داده شده است بتواند قدم های مثبت را بردارند. و قطعاً رئیس جمهوری می تواند برنامه های خود را در دور دوم عملی و اجرایی کند و اگر حضور و مشارکت مردم در انتخابات بالا باشد قطعاً وزنه پیگیری مطالبات نیز قویتر خواهد بود.

من خوشبین هستم به دور بعد ریاست جمهوری هم در انتخاب وزراء و هم در انتخاب مسئولان و هم در همکاری مجلس.

قطعاً دولت برنامه هایی را برای توسعه کردستان خواهد داشت. یکی از برنامه ها تبعیض مثبت است یعنی تبعیض مثبت در مناطق کردنشین و اهل سنت لازم و ضروری است و ما نباید تنها منتظر دولت باشیم. در کشور ما نهادها و مراکز قدرت زیادی وجود دارد و باید درخواست کنیم که هم نگاهشان نسبت به کردستان تغییر کند و هم توجه ویژه ای به توسعه استان داشته باشند و انتظار داریم که نمایندگان استان نیز به خاطر مسائل جزیی و شخصی خود در مقابل دولت ایستادگی نکنند. وعده هایی را که به مردم داده اند آنها نیز در کنار دولت برای حل مشکلات استان تلاش کنند.

خبرگزاری کردپرس، کد مطلب: ۱۲۸۵۲۶  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۲/۱۰  |

تهیه و تنظیم؛ فردین کمانگر

دیدگاه ها