نمایش نوار ابزار

موازنه قدرت نیازمند مشارکت بیشتر مردم

سرزندگی حرکت‌های سیاسی و اجتماعی در گفت‌وگوی «آسمان‌آبی» با جلال جلالی‌زاده، دبیر شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان

✔️در جامعه‌ای که حرکت‌ها و جنبش‌های سیاسی وجود نداشته باشد، آن جامعه مرده است و به‌سوی بی‌حرکتی و پژمردگی و افسردگی می‌رود. از این نظر من فکر می‌کنم وظیفه همه اقشار جامعه اعم از مسئولان و مردمان عادی این است که تلاش کنند که حرکت‌های سیاسی در جامعه رشد و گسترش پیدا کند.

✔️حرکت‌های دانشجویی می‌تواند موازنه قوا را به نفع جریان‌های مردم‌گرا و نمایندگان آن‌ها در هیئت حاکمه تقویت کند. از این رو هرچه مردم به مسائل سیاسی علاقه‌مندتر باشند و فرآیندهای سیاسی را به نفع اهداف خود تعقیب کنند، ‌می‌توان در باره انتخابات آینده با اطمینان بیشتری درباره پیروزی اصلاح‌طلبان سخن گفت.

✔️اما اگر مردم به سمت بی‌تفاوتی پیش روند بیشتر دنباله‌رو منافع شخصی خودشان می‌شوند و این منافع شخصی تنازعات و درگیری‌ها را در سطح جامعه بالا می‌برد.

✔️وقتی فردی احساس کند که در آن جامعه نامحرم و بیگانه شمرده می‌شود، این احساس موجب بدبینی و فاصله در جامعه می‌شود. ما در ایران شاهد برخوردهای مثبت و منفی با اقوام و مذاهب بوده‌ایم. کسانی که تلاش می‌کنند با تعصب‌های بیهوده خود یا تحریکات یا انحصارگرایی‌ها تنها خودشان صاحب کشور باشند، این حرکات موجب تبعیض و بی‌عدالتی می‌شود و این دو آفت موجب بدبینی و ایجاد فاصله می‌شود. در زلزله اخیر در سرپل ذهاب دیدیم که خیلی از دیدگاه‌ها و نظرات عوض شد. این زلزله همدردی و غمخواری مردم را نسبت به هم نشان داد.

✔️ما باید سرنوشت دیگران را به‌عنوان یک عبرت در نظر داشته باشیم. باید تجربه ملت‌های دیگر را در زندگی سیاسی خودمان به کار بگیریم. باید از بی‌قانونی‌ها و بی‌عدالتی‌هایی که نسبت به سایر هموطنان داشته‌ایم یا شکاف‌های طبقاتی دوری کنیم. باید با اهتمام به حقوق شهروندی، حقوق بشر و توجه به هموطن بودن ما با هم، برای برداشتن این فاصله‌ها اقدام کنیم و با شرکت دادن سایر هموطنان در اداره امور موجب نزدیک کردن دل‌ها و برداشتن مرزها و مشارکت صاحب‌نظران در توسعه کشور بشویم.

دیدگاه ها