نمایش نوار ابزار

منتقدان، نشاط جامعه را فدای منافع‌شان نکنند

6546341654یکی از مسائلی که رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی خود با مردم مطرح کرد، تاثیر نشاط بر روح و روان جامعه بود که بی‌گمان برخی از منتقدان دولت می‌خواهند به واسطه تامین منافع سیاسی و جناحی شان با تزریق یاس و ناامیدی تمام دستاورد‌های چند سال اخیر کشور به خصوص در بحث برجام را به حاشیه برانند. با اینکه حسن روحانی به صراحت خطاب به منتقدین خود اعلام کرد که «هیچ اشکالی ندارد که نقد کنند و در جامعه دموکراتیک این موضوع طبیعی است» اما به راستی این نوع بداخلاقی‌ها که روحیه و اراده مردم را برای ساخت آینده کشور نشانه گرفته است در بلند مدت و کوتاه مدت چه آثار مخربی می‌تواند به جای بگذارد؟

به طور  مثال می‌توان به تاثیر تعطیلی کنسرت‌ها به بهانه‌های مختلف و با تفسیر سلیقه‌ای از قانون و شرع اشاره داشت که رئیس جمهور هم در سخنانشان به این موضوع پرداختند. در وهله نخست این نوع رفتار‌ها در مواجهه با بدیهی‌ترین حقوق مردم باعث از بین رفتن شور و نشاط در جامعه می‌شود آن هم در ماه‌های منتهی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که ثبات کشور در گروه حضور تمام مردم اقشار در انتخابات است‌.

آقای روحانی با شناختی که از شرایط دینی کشور  دارند این موضوع  را هم تاکید کرد که «نباید آن قدر سخت‌گیری کنیم و دین ما دین سهل و آسان است و خدا حکمی که مشکل‌آفرین باشد، وضع نکرده است» . بر همین مبنا مسئولین باید آزادی‌های مشروع را بیشتر در جامعه بست بدهند در مقابل این حجم از سرخوردگی‌ها، افسردگی‌ها که بر آنها باید تاثیر منفی اخبار مرتبط با آلودگی‌ هوا و پمپاژ روزانه ده‌ها خبر تلخ و ناگوار داخلی را نیز اضافه کرد که توسط رسانه‌های مخالف دولت‌ترویج می‌شود. دولت تا چه‌اندازه مسئول است و ظرفیت اصلاح و بهبود این مسائل را دارد و دست دیگر نهاد‌ها چقدر باز است تا بتواند نقشی برای تغییر این وضعیت به عهده گیرد؟
در این میان یکی از اصلی‌ترین اهرم‌های تزریق نشاط سیاسی در آستانه انتخابات به جامعه صدا و سیما است. البته انتقادات بی شماری در ماه‌های اخیر می‌توان به سیاست‌های این رسانه داشت که به عنوان رسانه ملی از مسئولیت‌هایی که بر عهده آن است در خصوص‌ترویج حس امیدواری نسبت به دستاوردهای دولت شانه خالی می‌کند مانند عدم پوشش خبری مناسب در ماجرای پیروزی نفتی ایران در اوپک.

به گواه کارشناسان صدا و سیما در سال‌هایی که دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرده است بر خلاف رویه اش در دولت قبل نه تنها همسو با منافع دولت و انتخاب ملت پیش نرفته بلکه در بسیاری مواقع انتقادهای بی انصافانه از دولت تدبیر و امید  در بخش‌های مختلف خبری را در دستور کار خود قرار داده و حتی ندیده گرفتن بسیاری از فعالیت‌ها و دستاوردهای دولتی را نیز به یک رویه متداول بدل کرده است. حال اگر نادیده گرفتن دولت در رسانه ملی به دلیل بخش خصوصی بود، شاید این موضوع قابل توجیه میشد که دیدگاه رسانه‌ ملی فرادولتی و بیشتر سمت و سوی حقوق شهروندان را دارد، اما متاسفانه بخش عمده‌ای از برنامه‌های صدا و سیما مملو از گرایشات جناحی است که بارها مورد انتقاد شخص رئیس جمهور و دیگر مسئولان قرار گرفته بود.

جالب آنکه در شروع مصاحبه حسن روحانی در رسانه ملی نیز مجریان برنامه اشاره به تاخیر طولانی او برای حضور در رسانه ملی داشتند که به نظر می‌رسید موقعیت مناسبی بود تا رئیس دولت اشاره‌ای به شرایطی که پیشتر بارها به آن انتقاد کرده بود، داشته باشد.

جلال جلالی زاده – فعال اصلاح طلب
روزنامه بهار
دیدگاه ها