نمایش نوار ابزار

مناظره دو چهره ی اصلاح طلب شیعی در باره ی مراعات حقوق اهل سنت

ramazanzadeh2دکتر عبدالله رمضان زاده رئیس شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد در صفحه ی فیس بوک خود از حق طبیعی اهل سنت تهران در داشتن یک مکان برای بر گزاری نماز جمعه دفاع کرده واین حق را غیر قابل خدشه دانسته است ودر استدلال خود گفته که چون شیعیان در جهان در اقلیتند پس لازم است که حقوق اکثریت را مراعات کنند که در ادامه گفته این اکثریت دو منظوره است یعنی شیعه وسنی باید در هر جا هستند حقوق همدیگررا مراعات کنند .ا

جناب حجة الاسلام دکتر رحمة الله بیگدلی در پاسخ به آقای دکتر رمضان زاده این گونه استدلال نموده اند
اصل مطلب شما یعنی ضرورت رعایت حق نه تنها پیروان کلیه مذاهب، بلکه پیروان همه ادیان در بهره‌مندی از آزادی‌های دینی و مذهبی و عبادتگاه را قبول دارم.
اما مبنای استدلالتان که گفته‌اید: «ما شیعیان اقلیتی از مسلمانان جهان هستیم! رعایت “حقوق اکثریت” ضروری است.» مخدوش و دارای دو اشکال اساسی است:
۱٫ این استدلال شما موهم این معناست که اکثریت می‌تواند حقوق اقلیت را رعایت نکند!
ما معتقدیم که رعایت حقوق اقلیت هم ضروری است!
۲٫ لازم است که خدمت شما معروض بدارم که شیعه اثنی عشری بزرگ‌ترین مذهب کلامی و فقهی اسلامی است.
● مرکز پژوهشی- تحقیقاتی “لیوفرم” در لندن که در حوزه ادیان ومذاهب و اعتقادات دینی فعالیت می کند و در حدود۲۲۲ دفتر در جهان دارد نتایج جدیدترین سرشماری خود در مورد پیروان ادیان و مذاهب را منتشر کرده است
بر اساس آمار این مؤسسه پژوهشی معتبر، تعداد شیعیان جهان امروز به ۴۰۰ ملیون نفر افزایش پیدا کرده و این یعنی این‌که شیعیان در حدود یک چهارم مسلمانان جهان را تشکیل می‌دهند!
● این در حالی است که سایر مسلمانان جهان، از نظر اعتقادی به مذاهب مختلف کلامی ذیل تقسیم می‌شوند:
۱. ماتُریدیه
۲. معتزله
۳. اشاعره
۴. خوارج
۵. اهل حدیث؛ این شاخه کسانی هستند که در اصول و فروع، به کتاب و سنت مراجعه می‌کنند و عقل را در این قلمروها دخالت نمی‌دهند، امروزه از این گروه به عنوان «سلفیه» یاد می‌کنند و در گذشته «حشویه» و یا «حنابله» نامیده می‌شدند. اکثریت حنبلی‌ها پیرو مکتب اهل حدیث می‌باشند.
۶. وهابیّت؛ مسلک وهابی منسوب به شیخ محمد فرزند «عبد الوهاب» نجدی است.
● البته در عصر جدید، فرقه‌های مختلفی چون طالبان، القاعده، داعش، بوکوحرام و … ظهور کرده‌اند که اکثر مسلمانان جهان را کافر و مستحق قتل و … می‌دانند!
● مسلمانان غیرشیعه بعد از تقسیم به مذاهب کلامی مذکور از نظر فقهی نیز به مذاهب متعددی تقسیم می‌شوند که عمده آن‌ها به شرح ذیل است:
۱. حنفی
۲. مالکی
۳. شافعی
۴. حنبلی
● امروزه در دنیا شیعه اثنی‌عشری طبق آمار مؤسسه معتبر “لیوفرم” بالغ به ۴۰۰ ملیون نفر می‌شود و به جز پیروان مذهب حنفی که البته آن‌ها نیز از نظر کلامی به مذاهب مختلف منشعب می‌شوند هیچ‌یک از دیگر مذاهب اسلامی کثرت پیروان مذهب شیعه اثنی‌عشری (مذهب خاندان رسول خدا «ص») را ندارد!

963786378این در حالی است که پیروان مذهب شیعه اثنی‌عشری (مذهب خاندان رسول خدا «ص») به دلیل دفاع از عدالت و سنت رسول خدا(ص) همواره در طول تاریخ در معرض کشتار و غارت خلفای جور و حاکمان ستگر بوده‌اند!ودر ادامه به سخنان امام حسن عسکری در باره ی رفتار با اهل سنت بحث می کند
وصیت و سفارش اکید امام حسن عسکری(ع) به شیعیان در باره وجوب خوش‌رفتاری شیعیان با اهل سنت
«شما را به تقواى الهى و پارسايى در دينتان و تلاش براى خدا و راستگويى و امانتدارى در باره كسى كه شما را امين دانسته ـ نيكوكار باشد يا بدكار ـ و طول سجود و حُسنِ همسايگى سفارش مى‌كنم. محمّد(ص) براى همين آمده است.
در ميان جماعت‌هاى آنان (اهل سنت) نماز بخوانيد و بر سر جنازه آن‌ها حاضر شويد و مريضانشان را عيادت كنيد و حقوقشان را ادا نماييد؛ زيرا هر يك از شما چون در دينش پارسا و در سخنش راستگو و امانتدار و خوش‌اخلاق با مردم باشد، گفته مى‌شود: اين يك شيعه است، و اين كارهاست كه مرا خوشحال مى‌سازد.
داوری در باره ی این دو دیدگاه:
آقای رمضان زاده به عنوان یک اصلاح طلب واقع بین که هم در جهان خارج زندگی کرده وهم در میان اهل سنت مناصبی را داشته وهم در صحنه ی سیاست ومدیریت فعال بوده ودر این راه هزینه هائی متحمل شده اند سخنش کاملا به جا ومقبول هر ناظر بی طرفی است .
اما متاسفانه آقای بیگدلی علی رغم فعالیت گسترده ومداوم در صحنه ی اصلاحات ,ولی تعصب شدید مذهبی موجب کم رنگ شدن تلاش ها ویا بی اثر ساختن گفته های او شده است که در ذیل به آن پرداخته می شود.
یکی از شگردهای جناب بیگدلی عزیز همیشه یا استفاده از سفسطه ومغالطه های رایج در مجادلات کلامی وحوزوی است ویا ارجاع به منابع ضعیف و بدون پشتوانه ی منطقی و علمی است .ایشان به جای تأیید ویارد سخنان آقای رمضان زاده به تقسیم بندی فرقه های کلامی ومذهبی اهل سنت پرداخته اند که هیچ ربطی به مبحث فوق ندارد.اینکه شیعه در جهان بیشتر است یا کمتر ویا بر عکس دلیلی بر موجه نشان دادن تضییع حق انسان هانمی باشد ویا اینکه اهل تشیع از سوی حکام جور مورد ستم قرار گرفته اند دلیلی بر ای محروم کردن اهل سنت ایران از حقوق انسانی آنان نمی شود .در طول تاریخ به نام شیعه وسنی ویا حنفی وشافعی وحیدری ونعمتی چه جنایت هایی که انجام نشده !!!! اما باید نگاه کرد که عملکرد کدام از آنان مطابق آموزه های اسلام بوده است ؟ (ولا تکونوا من المشرکین من الذین فرقوا دینهم وکانوا شیعا) ویا (ولا یجرمنکم شنآن قوم علی ألا تعدلو إعدلوا هو أقرب للتقوی ) و(المومنون إخوة) و(محمد رسول الله والذین معه أشداء علی الکفار رحماء بینهم ) و(واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا ) آیات واحادیث وهمینطور کلام امام علی مرتضی در مقاطع مختلف هرگونه تفرقه وتبعیض وتعصب نابه جائی را محکوم کرده .اما متاسفانه به گفته ی قرآن (کل حزب بما لدیهم فرحون) ما عدالت را در پای مصلحت فرقه ای ذبح کرده ایم .اگر اهل سنت به سلسله ی اموی افتخار بکنند اهل تشیع هم می توانند به سلسله ی صفوی فخر ورزی نمایند .
اگر در اقصی نقاط جهان یا در طول تاریخ برادر رشیعه ای جاهلانه ویا ناعادلانه مورد ستم قرار گرفته در منطق قرآنی جایز نیست که امروز نظام جمهوری اسلامی انتقام اورا از اهل سنت ایران بگیرد !!!! می گویند در یکی از جلسات در سنندج که در باره ی توسعه ی استان تشکیل شده بود یکی از آقایان روحانی مخالفت می کنند جناب دکتر یثربی خطاب به ایشان می گویند : حاجی آقا به خدا قسم این کردهای بیچاره امام حسین را شهید نکرده اند . حالا ما هم آش نخورده ودهن سوخته باید تاوان بنی امیه وبنی عباس را پس بدهیم !!!
بحث مهم من با برادر ارجمند وفاضلم آقای دکتر بیگدلی این است که اگر امام حسن عسکری فرموده :حقوق اهل سنت را ادا کنید شما علمای اهل تشیع که خودرا پرچمدار پیروی از آنان می دانید چرا لم تقولون مالا تفعلون هستید ؟ آیا می دانید در این سی وچند سال چه ظلم هائی بر اهل سنت ایران رفته است که نمونه اش همین
تخریب نماز خانه ی پونک وعدم اجازه ی ساخت مسجد اهل سنت در تهران است ؟
راستی شما علمای اهل تشیع چرا در آداب ورفتار از ائمه ی بزرگوار اهل بیت پیروی نمی کنید ؟ چرا تا حال یک بار یکی از مراجع محترم شیعه از حقوق اهل سنت ایران دفاع نکرده ؟بیائید به جای دفاع از فلسطین که مدافعان زیادی دارد از حقوق اهل سنت ایران دفاع کنید چون چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

مطالب مشابه
دیدگاه ها