نمایش نوار ابزار

مطالبات شخصی یا مطالبات مردم

مسعود عبداللهی

( این مطلب برای سایت « کورد تودی » جهت انتشار ارسال شده است که انتشار یا عدم انتشار آن پاسخ بسیاری از سوالات را خواهد داد)

همگان می دانیم که پیشنهادهای بسیاری از جانب گروههای اصلاح طلب استان کوردستان و مرکز، جهت به دست گرفتن مسئولیت ستاد دکتر روحانی در استان کوردستان به جناب دکتر جلالی زاده مطرح گردید که ایشان هدفمندانه پاسخی بر آن درخواستها و پیشنهادات داده و شروطی مردم محور را دربرعهده گرفتن این مسئولیت عنوان نمودند.

اگر شروط بیان شده توسط دکتر را بخوبی مطالعه نماییم متوجه خواهیم شد که تمامی شروط ایشان، برخلاف آنچه که افرادی پنداشته اند یا می خواهند عکس آن را القاء کنند، در راستای مطالبات جمعی و همگانی مردم کورد و اهل سنت بصورت عام و استان کوردستان بصورت خاص است. بسیارند افرادی که نه تنها شرطی نمی گذارند بلکه حاضرند از جیب خود خرج نموده و مسئولیتی نه چندان مهم را در ستاد یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری داشته باشند.

در همین راستا مطلبی به قلم « فریدون آقایی » در سایت « کورد تودی » نظر بنده را به خویش مشغول نمود که از عنوان آن، به آسانی میتوان به نوع این نقد و به ریشه و دلیل آن پی برد. لذا بر آن شدم نقدی بر نقد ایشان نگاشته و برای سایت « کورد تودی » ارسال نمایم.

با احترام به نظر آقای آقایی چند نکته را خلاصه وار خدمت ایشان عرض نمایم:

۱-بنده هیچ شناختی از شما و وابستگی شما به جریانات سیاسی موجود ندارم اما هر خواننده منصفی پس از خواندن مطالب نقد گونه شما، متوجه خواهد شد که نقد شما علاوه بر سخنان دکتر جلالی زاده، متوجه عملکرد چهار ساله دولت روحانی بوده و انگار مطلبی سفارشی را جهت نقد سخنان دکتر جلالی زاده و تخریب دولت تدبیر و امید، قلم زده اید که اینگونه همه مشکلات کوردستان را ناشی از فعالیت چهار ساله اخیر دولت روحانی دانسته و در ایام پیش روی انتخابات با رسانه های اصولگرایی که چیزی جر تخریب در چنته ندارند همراستا گشته اید.

۲- اینکه بیان می کنید « نه اصلاح طلبید نه اصولگرا » برای بنده جای تعجب دارد چرا که نتیجه گیری شما و سخن گفتن از قفل های اقتصادی ایران و کوردستان ( که همگان می دانیم ناشی ار چیست؟ ) خواسته یا ناخواسته تاییدی است بر اصولگرا بودن شما هرچند خلاف آن را بیان نمایید و همچنین انگار کوردستان پیش از این چهار سال، استان گل و بلبل بوده و بهشت روی زمین و این چهار سال باعث مشکلات اقتصادی و بیکاری و رنج مردم کوردستان گشته است. همچنین آنچه از واژه مستقل به اذهان خطور مینماید همانی است که احمدی نژادها و رئیسی ها سنگ آن را به سینه می زنند و اصلاح طلب یا اصولگرا بودن منافاتی با کورد بودن و در خدمت منافع مردم کورد بودن ندارد. شما به خود عنوان مستقل داده اید اما از فحوای سخنتان نه تنها هیچ استقلالی مشاهده نمی شود بلکه سخنان شما حاکی از یک وابستگی فعال است.

۳- بیان نموده اید: « آیا چهار سال پیش مگر این مطالبات را از روحانی عزیزتان درخواست نکردید؟ »؛ آقای آقایی عزیز انگار بیانیه دکتر جلالی زاده را کامل مطالعه ننموده اید یا فقط آنچه را که خواسته اید خوانده اید لذا در اینمورد سخنی نگفته و شما را به بیانیه دکتر جلالی زاده ارجاع می دهم بخصوص این بخش که میفرمایند: « جای تاسف آنکه ، در دوره ی پیشین پس از پیروزی کاندیدای تدبیری بسیاری از وعده ها ومطالبات — حال به هر دلیلی —عملیاتی نشد و این امر باعث گله گذاریهایی گشته است »

۴- آقای آقایی عزیز کوردستان جزئی از ایران است و هرآنچه که از منظر اقتصادی بر کشور می رود قطعا بر کوردستان هم نمود پیدا می کند؛ در دوره هایی که شاهد وضعیت مطلوب اقتصادی بوده ایم، وضعیت اشتغال و بطور کلی اقتصاد کوردستان نیز مقداری بهتر شده است و آنجا که اوضاع اقتصادی کشور رو به وخامت رفته، کوردستان هم از این مشکل نه تنها بی نصیب نمانده بلکه بیشترش را شامل گشته است. اکنون که اوضاع اقتصادی ایران به رکود و بیکاری رسیده قاعدتا کوردستان هم بعنوان بخشی از ایران شامل این مشکل خواهد شد و همگان می دانیم این فلاکت اقتصادی نتیجه سیاستهای کدام مقطع زمانی است؟ بذر نامبارکی که در میانه سالهای ۸۴ تا ۹۲ ریخته شد و در این ۴ سال سر از خاک به در آورد.

این نیمه ماجرای کوردستان است و نیمه دیگر که باعث و بانی این وضعیت نابجای اقتصادی می شود عینا همان مشکلاتی است که دکتر جلالی زاده به نیکی بیان نمودند یعنی غیرخودی پنداشتن کورد و کورستان و مردم اهل سنت، یعنی شهروند درجه دوم پنداشته شدن کورد و اهل سنت، یعنی وجود یک نگاه امنیتی به مناطق کوردنشین و دکتر جلالی زاده به درستی برطرف شدن مشکلات کوردستان را در شروط خویش بیان نموده اند که یک کورد مانند همه ایرانیها، مانند باقی اقوام و مذاهب ایران یاید ایرانی شمرده شود چناکه ایرانی بوده و هست و نگاه امنیتی و درجه دوم بودن از کوردستان باید برداشته شود.

این همان سخنی و مفهومی است که دکتر جلالی زاده به نیکی به آن اشاره نموده اند و مصداق این مفهوم در وزیر شدن، سفیر شدن، استاندار و مدیرکل شدن کوردها می باشد. نیازی نیست که به علم تفسیر سخن یا هرمنوتیک آگاه باشید تا مفهوم را از مصداق برداشت نمایید، حتی با خواندن تمام شرایط دکتر جلالی زاده متوجه میشدید که اصل سخنان ایشان در شروط ۸ و ۹ ایشان نیز آمده است.

آقای آقایی عزیز شما هم بخوبی می دانید اگر یک کورد اهل سنت بتواند وزیر شود، اگر یک کورد اهل سنت بتواند سفیر ایران حتی در آفریقای جنوبی که آز نام برده اید بشود، اگر یک کورد اهل سنت بتواند استاندار، معاون وزیر، مدیرکل و برخوردار از درجه های بالای نظامی و امنیتی بشود یعنی رفع تبعیض و برداشته شدن نگاه امنیتی که کمترین نتیجه آن حل مشکلات اقتصادی کوردستان و توسعه آن خواهد بود.

آقای آقایی عزیز، دکتر جلالی زاده به ریشه مشکلات اشاره می کند و شما در نقدتان به شاخ و برگ؛ و بدانید اگر مشکلات بصورت ریشه ای حل شوند برای همیشه رخت خواهند بست اما اگر شاخ و برگ را تزئین کنیم با اندک باد و سرمایی رنگ خواهد باخت.

همانگونه که جنابعالی مردم را قاضی گرفته اید، بنده نیز مردم کوردستان را نه تنها قاضی بلکه شاهد و شاکی می گیرم که کدام سخن پوپولیستی است: شروط دکتر جلالی زاده یا نقد شما بر آن شروط؟ حذف نگاه امنیتی از کوردستان یا سیب زمینی و آرد پخش نمودن؟ ضمنا مردم ما به خوبی به یاد دارند هر زمان دولتی میانه رو و اصلاح جو بر سر کار آمده مردم کوردستان در انجام امورات مذهبی خویش، برگزاری مراسمات و جشنهای سنتی مانند نوروز و یادگیری زبان اصیل کوردی بهترین فرصتها را در اختیار داشته اند و زمانیکه دولتی افراطی بر سر کار بوده همین سه گزینه که برشمردم، جرمهایی امنیتی تلقی شده و سیاستهایی مبنی بر عدم سرمایه گذاری حتی بخش خصوصی در کوردستان را شاهد بوده ایم.

آقای آقایی سوالی از شخص جنابعالی داشتم آنجا که می گویید : « اين مطالبات مردم نيست بلكه مطالباتيست كه بيشتر به رشته تحصيلي و تخصص شما مربوط ميباشد »؛ آیا واقعا نمی دانید  رشته تحصیلی دکتر جلالی زاده و تخصص ایشان چیست که با توسل به آن سخن، مطالبات مردمی دکتر جلالی زاده را یک مطالبه شخصی و گروهی می دانید؟؟

هرچند رشته تحصیلی یکی از شاخصهای برعهده گرفتن مدیریت در استانداری و سفارت و وزارت است اما شاخص اصلی نبوده و تواناییی دکتر جلالی زاده و بسیاری از کوردهای همزبان بنده و شما در مدیریت این پست ها بر کسی پوشیده نیست؛ لذا برای به کرسی نشاندن سخنتان و اقناع مردم و برآوردن رضایت سفارش دهندگان مطالبتان دست به هرکاری نزنید و برای لقب فعال مستقل مدنی احترام قائل شوید.

در نهایت سخنی از مطلب به ظاهر نقدگونه تان را با تغییراتی متناسب با این احوالات خدمتتان بیان نمایم:
مردم را ساده لوح فرض نكنيد ديگر دروغ بس است ما صاحب شعوریم و می دانیم چه کسی درپی منافع شخصی و چه کسی درپی منافع مردم است و هرگز از کورد و کوردستان برای منافعتان خرج نکنید مردم وکیلی می خواهند که رنج آنان را فریاد زند صد حیف که غربال ها بسیار بسیار ریز است.

دیدگاه ها