نمایش نوار ابزار

لزوم وجود احزاب مستقل و با پایگاه مردمی در کشور

485274857ضرورت وجود برخی از نهادها و تشکیلات در جهان امروز به گونه‌ای احساس می‌شود که هیچ‌کس حتی مخالفان نمی‌توانند به سادگی لزوم آنها را انکار کنند. جهان معاصر در خیلی از موارد وامدار تلاش‌ها، فعالیت‌ها و رنج مبارزان و تلاش‌گران پیشین و گذشته است که یکی از این دستاوردها تلاش برای فعالیت جمعی و کار حزبی و تاسیس حزب برای انسجام بخشیدن به نظرات و دیدگاه‌ها و تجمیع نیروها، برای رسیدن به اهداف مشترک در راستای خدمت به انسانیت و نجات جامعه از گرفتاری‌ها و مشکلاتی است که مانع از تحقق آرمان‌های والای انسانی است.

آری امروز در جوامع توسعه نیافته و در حال گذار ضرورت تشکل‌ها و احزاب مانند آب و هواست تا ریه جسم انسانیت از کار کردن نیفتد و حیات سیاسی انسانیت از حرکت بازداشته نشود. امروز ترقی و پیشرفت جوامع نه در سایه محض پژوهشگران و محققان و دانشگاهیان است، بلکه نتیجه زحمات و رنج‌های بسیاری از شخصیت‌های مبارزی است که با حضور خود در تشکل‌ها و احزاب زمینه آزادی بیان و رشد بهترین نیروها را برای حضور در حوزه سیاست و صحنه ترسیم راهکارها و برنامه و نقشه‌ها برای بهتر اداره کردن کشور و اجرای عدالت فراهم می‌کنند و با برداشتن موانع در سر راه نیروهای زبده و کارآمد، باعث شکوفایی استعدادها در تمام زمینه‌ها می‌شوند. در ایران اسلامی نیز ضرورت تشکیل احزاب از هر جای دیگری بیشتر احساس می‌شود.

تاکنون تجربه نیز ثابت کرده است که در هر مقطعی آزادی بیان بیشتر بوده و احزاب و تشکل‌های مدنی فعال‌تر بوده‌اند، جنب و جوش و تلاش و جنبش در جهت توسعه و ترقی بیشتر نمایان بوده است. پس از دوران اصلاحات که فضا به نسبت گشوده شد و نشریات مختلف و احزاب گوناگونی در صحنه حضور یافتند، مظاهر شادابی، تحرک، تحمل و تساهل را بیشتر شاهد بودیم و تجربه بسیار خوبی را از نزدیک احساس می‌کردیم و وقفه هشت ساله بسیاری از معادلات را بر هم زد و سایه افسردگی و خمودگی را متاسفانه بار دیگر در کشور گسترانید. اما با آمدن دولت آقای روحانی و گشوده شدن نسبی فضای سیاسی موجب شد تا سبزپوشان اصلاح‌طلب بار دیگر در پی تشکیل احزاب برآیند تا دیگر باره گل‌های امید را در دل‌های مردم شکوفا کنند.

یکی از این احزاب «حزب اتحاد ملت ایران اسلامی» است. امروز که شاهد تشکیل دومین کنگره این حزب با حضور بسیاری از نیروهای علاقه‌مند به دمکراسی و سربلندی نظام و ایران و اسلام هستیم، این پیام را باخود دارد که تنها راه پیشرفت و توسعه کشور از کانال احزاب می‌گذرد،‌ زیرا احزاب می‌توانند با دیدگاه‌های مختلف و یک رقابت سازنده و عادلانه و خالصانه در جهت اعتلای کشور و نجات آن از رکود و زدودن فضای تصنعی و ریاکارانه و حذفی در کشور گام بردارند. حزب اتحاد ملت با توجه به حضور نیروهای آزموده و مجرب و دلسوز در همه صحنه‌های مختلف، می‌تواند با جذب و تربیت نیروهای مستعد و علاقه‌مند بهترین زمینه را برای وحدت و همبستگی همه آحاد کشور در همه مناطق فراهم کند. اگر به دنبال اعتلای ایران در جهان هستیم و می‌خواهیم در جامعه جهانی سربلند و الگو باشیم هیچ گریزی از تحزب و تعدد احزاب نیست.

روزنامه همدلی، ۸ اسفند ۱۳۹۵

دیدگاه ها