نمایش نوار ابزار

صداوسیما امید را در جامعه تقویت کند

حسن روحانی، در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات ۱۳۹۶ سخنرانی کرد. او درباره انتخابات و شرایط برگزاری آن به موضوعات مهمی اشاره داشت و در بخش‌هایی ازاین سخنرانی درباره عملکرد برخی رسانه‌ها به‌ویژه صداوسیما در راستای حمایت از جناح‌ها و نامزدها خاص هشدار داد و سپس درباره تخریب‌هایی که از سوی برخی افراد صورت می‌گیرد، اظهارداشت که«بعضی‌ها برای اینکه آمادگی حضور در انتخابات را ندارند، تلاش دارند تا دیگر رقبا را حذف کنند». جلال جلالی‌زاده، فعال سیاسی‌اصلاح‌طلب درباره آنچه رئیس جمهور در روز شنبه بیان کرد، با «آرمان» به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید.
رئیس‌جمهور در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات درباره موضوعات متعددی سخنرانی کردند که یکی از این موارد، ایجاد نزاع در میان اقشار مختلف مردم بود. این رویه اشتباه را تا چه حد در دلسرد کردن جامعه موثر می‌دانید؟
متاسفانه برخی افراد، اقدام به اختلاف‌افکنی‌های مختلف می‌کنند؛ به‌ویژه صداوسیما در این میان نقش بزرگی دارد. گاهی در صداوسیما مطالبی مطرح می‌شود که مورد پسند اقشاری از جامعه نیست و جالب اینکه، در پس این مطالب در بسیاری از موارد هیچ استدلال منطقی وجود ندارد. همین رفتار موجب می‌شود که اذهان عمومی آشفته شود و همچنین نوعی نزاع به‌وجود بیاید. منظور آقای روحانی در این سخن خود، به این افراد هم بوده که باتوجه به قدرت، امکانات و منابعی که در اختیار دارند، در جهت وحدت مردم کشور حرکت نمی‌کنند و دلسردی و دلخوری را میان مردم پررنگ می‌کنند. باتوجه به مسائل خاورمیانه و جهان، وحدت ملی، موضوع بسیار مهمی است که یکی از مصادیق آن، انسجام و وحدت میان اقوام و مذاهب مختلف کشور است. انتظار می‌رود که فعالان سیاسی و رسانه‌ای در این جهت‌گام بردارند، اما شواهد نشان می‌دهد که برخی برخلاف انتظار عمل می‌کنند.
رئیس جمهور دیروز اظهار داشت«برای انتخابات سال ۹۶، بی‌تردید گفتار کفایت نمی‌کند و باید در عمل هم این وحدت به نمایش درآید تا شاهد حضور پرشور مردم در انتخابات باشیم.» چگونه می‌توان مردم را به صورت ایجابی و با عملکرد خود، به مشارکت در انتخابات ترغیب کرد؟
مردم کشورمان در سال‌های گذشته حوادث تلخ و شیرین بسیاری را تجربه کرده‌اند و به خوبی از گذشته کشور درس گرفته‌اند. مردم در این مدت از نظر فکری و عقلانی خود به سطحی از آگاهی و پختگی رسیده‌اند که افراد صادق را از غیرصادق و دلسوزان را از فرصت‌طلبان تشخیص دهند. جامعه با این سطح آگاهی با شعارهای برخی گروه‌ها در دام نخواهد افتاد و قدرت تشخیص این را دارد که بفهمد در پس شعارهای نامزدهای انتخاباتی چه موضوعاتی نهفته است. مردم باید عملکرد رقبا را با یکدیگر مقایسه کنند و بررسی شود زمانی که یک گروه در مصدر امور قرار داشت، چگونه عمل کرد و تا چه اندازه به وعده‌های خود جامه عمل پوشاند. اکنون نیز باتوجه به عملکرد همفکران آنان می‌توان دریافت که شعارهای انتخاباتی آنها به چه سمت‌وسویی است. اگر مقایسه‌ای میان جناح‌ها صورت بگیرد، مشخص می‌شود که این افراد تا چه حد در حل مشکلات مردم توانا بوده‌اند.
موضوع دیگری که رئیس جمهور به آن اشاره کردند تریبون‌های رسمی کشور بود که نباید در اختیار یک جناح‌ خاص قرار بگیرد. در روزهای گذشته اما چنین رویکردی پررنگ نبود. چه باید کرد؟
یک نکته مبهم در ذهن بسیاری از مردم وجود دارد و آن نکته که گاهی هم تبدیل به پرسش می‌شود، این است که صداوسیما یک رسانه ملی است و نباید در اختیار یک جناح خاص قرار گیرد. بسیاری از افراد جامعه، صداوسیما را به عنوان منتقد اصلی دولت به حساب می‌آورند، در صورتی که این سازمان باید درکنار این کار برای پیشبرد اهداف دولت، به کمک دستگاه اجرایی کشور بیاید و دستاوردهای ملی را بیشتر به مردم اطلاع رسانی کند. برخی دیگر از رسانه‌ها هم وجود دارند که در تخریب رقبای خود هیچ قید و بندی را رعایت نمی‌کنند، چارچوب اخلاقی‌ ندارند و از هیچ هجمه‌ای برای پیشبرد منافع خود، صرف نظر نمی‌کنند. این رسانه‌ها خود را در برابر هیچ مرجعی پاسخگو نمی‌دانند. انتقاد خوب است، اما این رسانه‌ها کار را از انتقاد گذرانده و دائما دست به توهین و تخریب می‌زنند.
رئیس‌جمهور با اشاره به انتقادها و تخریب هایی که علیه دستاوردهای دولت انجام می‌شود، گفت که اگر برخی با این انتقادها، اعتماد عمومی را از بین می‌برند، به مصالح کشور خیانت کرده‌اند.

همان‌طور که اشاره کردم، هیچ فردی مصون از انتقاد نیست و نفس انتقاد باعث رشد است، اما بحثی که در این میان مطرح است، مربوط به هجمه‌های افرادی است که تلاش می‌کنند دستاوردهای ملی و دستاوردهای دولت را خدشه‌دار کنند. این هجمه‌ها منجر به از میان رفتن اعتماد عمومی می‌شود. اینکه نقاط ضعف و قوت دولت را مطرح کنیم، عمل پسندیده‌ای است و دولت از این طریق می‌تواند نقاط ضعف خود را بپوشاند و نقاط قوت خود را پررنگ‌تر کند، اما غرض این است که با چه ایده‌ و نگاهی، دولت را مورد انتقاد قرار می‌دهند. متر و معیار انتقاد کردن حائز اهمیت است و لحن بیان آن هم بسیار مهم است. در مسائلی مانند سیل، ریزگردها و دیگر چالش‌های زیست‌محیطی، صداوسیما به عنوان یک رسانه انتقادی وارد میدان می‌شود. مردم امروزی اسیر تبلیغات سیاسی نمی‌شوند، اما وقتی می‌بینند که رسانه‌ای، این‌چنین دولت را مورد هجمه قرار می‌دهد، از میزان اعتمادشان به آن کاسته می‌شود. آسیب این رفتارها به مردم و بعد از آن به کل کشور می‌رسد. آقای روحانی هم به این مساله واقف است و به همین دلیل به این موضوع تاکید داشته است.
روزنامه آرمان یکشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۸

دیدگاه ها