نمایش نوار ابزار

دکتر جلالی‌زاده: مناظره اول نشان داد که اصول‌گرایان حرفی برای گفتن ندارند

دکتر جلال جلالی‌زاده رئیس ستاد دکتر روحانی در کردستان در گفتگو با اعتماد گفت:

مناظره اول انتخاباتی خوب بود اما انتظاری که از آن می‌رفت را برآورده نکرد. آقای روحانی در این مناظره کمی با احتیاط عمل کرد و برخی مسائل را بیان نکرد.

آقای قالیباف تلاش کرد تا نقش احمدی‌نژاد را در انتخابات ٨٤ و ٨٨ ایفا کند و همان راهبرد مناظراتی را پیش بگیرد که با وجود آقای جهانگیری نتوانست به خواسته خود برسد.

عصبانیت آقای قالیباف نشان‌دهنده این بود که تمرکز خود را در مناظره از دست داد که به نوعی به مغالطه روی آورد. قالیباف نامزد اصولگرایی بود که تلاش می‌کرد تا رقیب را به عقب‌نشینی وادار کند. در این راه حتی به نکاتی خلاف واقعیت نیز اشاره کرد.

بقیه نامزد‌ها از جمله آقایان رییسی و هاشمی طبا و میرسلیم بیشتر مسائلی را مطرح می‌کردند که چندان برای مردم جذابیت نداشت و به نوعی تکرار حرف‌های کلی بود که نشان می‌داد پشتوانه تحقیقاتی و برنامه‌ای ندارد.

آقای جهانگیری اما خیلی مسلط در مناظره ظاهرشد و برخی مشکلات کمتر گفته شده کشور و دفاع از هویت اصلاح‌طلبی را اشاره کرد.آقای جهانگیری مستند، صریح، قاطع و دقیق سخن گفت و در دفاع از عملکرد دولت و در قبال پاسخگویی به اتهاماتی که از سوی آقای قالیباف زده شد پاسخ داد. با توجه به آنچه که رخ داد باید گفت آقای جهانگیری برنده مناظره اول بود.

در این مناظره قالیباف تلاش کرد تا انتخابات را دو قطبی کند و خود را برتر از رییسی نشان دهد. حمله وی به دولت جدای از تلاش برای جبران مافات و اتفاقات مناظرات انتخاباتی سال ٩٢ با این هدف صورت گرفت این بود که با هدف گرفتن روحانی این را به اصولگرایان بقبولاند که پتانسیل وی برای کاندیدای اصلی جریان اصولگرایی بودن در وی بیشتر از سید ابراهیم رییسی است اما این راهبرد با پاسخ‌های جهانگیری به ضرر وی تمام شد و سکوت آقای رییسی او را در موقعیت بهتری در میان هواداران اجتماعی جناح راست قرار خواهد داد.

آقای قالیباف با ضعف‌هایی که در شهرداری تهران داشت و با بیان مسائل خلاف واقع و انتساب آنها به آقای روحانی گرفتار بازی سیاسی و انتخاباتی اشتباهی شد که دیگر راه فراری از آن نخواهد داشت. در مجموع این مناظره به ضرر اصولگرایان تمام شد و عدم تسلط رییسی و خشن صحبت کردن قالیباف نشان داد که اصولگرایان در بیان مطالبات جامعه حرفی برای گفتن ندارند.

دیدگاه ها