نمایش نوار ابزار

دلواپسان و شرمندگی از شهدا

8763863در همین راستا جلال جلالی زاده، نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب، با بیان اینکه باید دید هدف شهدا از شهادت، از زمان آغاز مبارزات بر ضد نظام شاه و بعد از آن در زمان جنگ تا امروز چه بوده است، به خبرنگار «آفتاب یزد» گفت: آیا هدفشان این بوده که یک جامعه آرمانی و متعالی و جامعه‌ای مملو از آرامش و وفاق برای مردم فراهم کنند یا اینکه مردم را دچار فقر، بدبختی و بیچارگی و گریز از دین کنند.

وی افزود: وقتی این مسائل را بررسی می‌کنیم درمی‌یابیم که همه کسانی که جان و مال خود را در راه کشورشان فدا می‌کنند، زندگی دیگران را بر خود ترجیح می‌دهند. مطمئنا آنچه ما امروز در جامعه می‌بینیم این است که کسانی آمده‌اند وعناوین شهدا را مصادره کرده‌اند و نقیض آرمان‌های شهیدان هستند.

جلالی زاده با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور درباره اینکه می‌بایست به خاطر فقر و بیکاری شرمنده شهدا باشیم اضافه کرد: این سخن به جایی است چون امروز افراط‌گرایان و تنگ نظران وضعیت را به قدری محدود کرده‌اند که برخی خانواده های شهدا از گردونه خارج شده‌اند. این تندروی‌ها موجب شده است تا کسی که فرزند یا برادر شهید یا اینکه جانباز باشد از گزینش‌ها محروم شود چون مطابق میل آقایان فکر یا رفتار نمی‌کند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: اگر فضا اینگونه ادامه یابد به نظر من وضعیت بدتر می‌شود. همه باید تلاش کنیم تا دامنه زیاده‌روی دلواپسان و افراطیون گسترش نیابد و شرایط برای نیروهای اصلاح طلب و اعتدال‌گرا که این همه هزینه برای حفظ نظام و امنیت مردم داده‌اند، فراهم شود.

این نماینده سابق مجلس ادامه داد: نباید گذاشت تندروها مدعی شوند باید آن ها را از انجام امور بازداشت و از به دست گرفتن قدرت محروم کرد. باید شرایط به گونه‌ای شود که یک گروه اقلیت در کشور ما همه کاره و تریبون مردم نشوند. این افراد شاید هزار نفر هم نباشند.

جلالی زاده تاکید کرد: آنچه که مهم است دغدغه اکثریت جامعه ماست که امروز پشت سر رئیس جمهور ایستاده‌اند .رسانه‌ای چون صدا و سیما و تریبونی چون تریبون مجلس در اختیار ندارند و صدایشان از جایی منعکس نمی‌شود. اما اگر به میان مردم بروید و با آنها صحبت کنید دقیقا کلام آنها کلام رئیس‌جمهور است.

این فعال سیاسی افزود:من خودم به عنوان یک برادر شهید به هیچ وجه اجازه نمی‌دهم و نخواهم داد که افرادی که هیچ ارتباطی از نظر فکری و عقیدتی با شهدا ندارند خود را نماینده آنها بدانند.

وی با بیان اینکه انقلاب ما برای جنگ و مبارزه با دنیا و تحت فشار قرار دادن مردم نبوده است گفت: این انقلاب برای این انجام شده است که مردم ایران در دنیا استقلال داشته باشند و سربلند باشند. تحریم‌ها و تحت‌فشار قرار گرفتن کشور باعث می‌شود تا روز به روز از نظر پرستیژ سیاسی و اقتصادی در دنیا مطرود شویم. این همه جوان بیکار و وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی است که باعث سرافکندگی ما در برابرشهدا می‌شود.

جلالی زاده در پایان سخنانش با اشاره به اینکه اگر این مذاکرات هم همانند جنگ ایران و عراق ۱۰ سال طول بکشد سرانجامش پیروزی است افزود: منظورم این است که دشمنی و اختلاف و فاصله گرفتن نمی‌تواند هیچ منفعت و مصلحتی برای کشور ما داشته باشد. من به عنوان عضوی از خانواده شهدا بر این باورم که پیروزی در این مذاکرات باعث سربلندی‌ ما در برابر شهدا می‌شود چرا که بعدها ثابت خواهد شد که کسانی که اکنون در پشت میز مذاکره نشسته اند حامی و پشتیبان خانواده شهدا و به طور کلی مردم ایران هستند.

روزنامه ی آفتاب یزد سه شنبه ۱۳۹۴/۴/۱۶ شماره۴۳۷۱

مطالب مشابه
دیدگاه ها