نمایش نوار ابزار

حذف رشته فقه شافعی از دفترچه کنکور

1552دیروز هنگامی که یکی از دوستان خبر حذف رشته فقه شافعی را به من داد. بسیار شگفت زده شدم؛ زیرا احساس نمی کردم که مسئولان وزارت علوم و یا دولت روحانی چنان ساده نگر و بی سیاست  باشند که در چنین مقطع حساسی رشته فقه شافعی را حذف نمایند؛ زیرا نه شرایط داخلی پذیرنده چنین کار غیر متدبرانه ای است و نه موقعیت خارجی مهیای چنین تصمیم گیری عجولانه ای است.
من نمی دانم تصمیم مسئولان بر چه مبنایی بوده است؟ آیا مصلحت اقتضا نموده و یا عدم نیاز با این رشته آنان را وادار به این کار غیر مسئولانه نموده است؟
اگر رشته فقه شافعی رشته ای زائد و فارغ التحصیلانش جذب بازار کار نمی شوند؟ آیا برای رشته های تجربی  و ریاضی بازار کار به وفور یافت می شود؟
رشته فقه شافعی رشته ای است که  تاسیس آن به زمان آیت الله بروجردی و شیخ محمود شلتوت بر می گردد که تاسیس کرسی فقه شافعی و دعوت اساتید برجسته ای مانند شیخ الاسلام کردستان و حاج عبدالرحمان آقای مهتدی و دیگر علمای اهل سنت در مقابل کرسی فقه جعفری بوده است.
بنابراین در شرایطی که شایعات و تبلیغات زیادی بر ضد نظام جمهوری اسلامی در منطقه و در سطح بین المللی وجود دارد. اقدام به چنین کاری یعنی حذف رشته فقه شافعی به نوعی سنی زدایی را در اذهان ایجاد نمی کند؟؟؟ از نظر نگارنده لازم است مسئولان از این تصمیم منصرف شوند و گرنه باید شاهد تبلیغات منفی بیشتری بر ضد کشورمان باشیم.
از سوی دیگر این بهترین حربه برای شکستن رای روحانی در مناطق اهل سنت و موجب دل سرد کردن و مایوس نمودن اهل سنت و سبب عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد که بازتاب ها و آثار مثبتی در پی نخواهد داشت.
امید است تصمیم گیرندگان از این تصمیم منصرف شوند و رشته فقه شافعی را بار دیگر در دفترچه کنکور قید نمایند تا آب به آسیاب دشمن ریخته نشود.

دیدگاه ها