نمایش نوار ابزار

جلالی زاده را نمی توانید حذف کنید!

دیدن برگه احضاریه دادگستری برای دکتر جلال جلالی زاده به خاطر شکایت مهندس احسن علوی، یک روز قبل از رای گیری مرحله دوم انتخابات مجلس دهم، مرا شکه کرد! چرا؟
شاید در این روزها و ماه ها و سال های اخیر هیچ یک از همفکران سیاسی کاکه جلال به اندازه حقیر با وی در ارتباط نبوده باشد. نه این روزها و ماه ها و سال های اخیر بلکه از سال ۱۳۶۱ که در بلوار شهید شبلی خانواده مادر مرحومه اش، همسایه دیوار به دیوار منزل  پدرم بود. و البته آشنایی با برادر شهیدش مسلم، طلبه دانشجوی فهیم، عالم و شجاع که در رادیو فعالیت داشت و بعدها حمله تروریستان بی منطق به منزل و مرگ برادر، پدر و زخمی شدن مادر، دایی و خودش خاطرات ۳۳ ساله من از این همفکر و دوست مهربان است. کاکه جلال اکنون جانباز انقلاب اسلامی به شمار می رود
خانواده جلالی زاده، با ایمان و اعتقاد راسخ و با امید به استقرار نظام عدالت پرور برخاسته از انقلاب اسلامی فداکارانه، در میدان مبارزه، سر از پای نشناختند و با مشی صد درصد فرهنگی و سیاسی و به دور از خشونت و نظامی گری هرچه در توان داشتند در راه پیروزی ملت ایران بر رژیم ستمگر پهلوی در طبق اخلاص نهادند
از آن روزهای سخت تا کنون هرچه برشناختم از این پسر دلپاک مخلص صادق بی ریا فداکار می گذرد بیشتر دلبسته مردانگی و اراده وصف ناپذیرش شده ام.
دکتر جلال جلالی زاده دکترای فقه شافعی گرفته و الحق بیشتر از مدرکش سواد دینی دارد. می فهمد، عشق می ورزد و عمل می کند
نمی خواهم قبای معصومیت بر تنش بپوشانم، مثل هر انسانی دارای محاسن و معایبی است. صداقت و دلپاکی و عشق به خدمت بارزترین صفت مثبت اوست اما گاهی قبل از اینکه بیندیشد سخن می گوید و البته بدیهی است نانوشته املا، غلط ندارد.
در این روزهای باهم بودن برای دفاع از لیست امید در استان کردستان دوسه بار عباراتی برزبانش جاری شد که نمی باید می شد شایسته شخصیت او نبود، البته لحظاتی بعد خود نیز بر این حقیقت مهرتائید می نهاد که نباید آن کلام بر زبانم جاری می شدو بارها پوزش خواسته است. اما کلام وقتی جاری شد، جاری شده است.برای این عبارات مخاطبان دو دسته می شوند یا اهل گذشت و مدارا یا اهل کینه و سوء استفاده. متاسفانه در دسته کینه ورزان به این بهانه سیل توهین و اتهامات ناروا براین فرزند برجسته و به درد بخور کردستان سرازیر شد.برخی نرم و از سر انصاف وبرخی در نهایت ناجوانمردی، و سرانجام شکایت کسی که می خواهد وکیل ملت بشود!
خیلی با خودم کلنجار رفتم، آیا در این شرایط حرفی بزنم یانه؟ چیزی بنویسم یانه؟ ممکن است گفتنم ونوشتنم شرایط را پیچیده تر کند اما…اما شرافت انسانی را چه می شود! به ویژه یادداشت آتشین و پر احساس کاکه آزاد فرزند باسواد و دردمند شهید مسلم و دفاعیه اش از عمو وادارم کرد دست به قلم ببرم
دوستان عزیز!
نمی گویم منتقد و حتی مخالف مشی و راه و روش دکتر جلالی زاده نباشید، باشید اما مردانه، اما جوانمردانه، اما منصفانه، اما …اما دریابید جلال فرزند این مردم لاست، جلال جزو سرمایه های این خاک دردمند است. چرا فکر می کنید اگر کسی منتقد و حتی مخالف شما بود باید از حیثیت ساقط بشود! این چه روشی است برگزیده اید! لطفا اندکی آرام تر، اندکی عاقلانه تر. ما می توانیم مثل قطعات یک پازل در کنار هم تشکیل دهنده یک باغ رنگارنگ باشیم. اندکی اندیشه کنید، تاریخ را ببینید و دردهای بی درمان مان را. آیا شایسته است خودمان با دستان خودمان سرمایه های مان را نابود کنیم! چند بار باید کردها از یک سوراخ مار گزیده شوند!
گرچه بارها وبارها به کاک جلال عزیزم گفته ام، گاهی تلخ و سخت و گاهی نرم و دوستانه  که در میدان رقابت مواظب حرمت و کرامت انسان ه و از جمله رقبای سیاسی ، حتی هتاکان، باشیم و او نیز بزرگوارانه برای جبران کوشیده است اما گاهی فشار حملات همه جانبه بی انصافانه چنان است که بی اختیار عنان از کف می دهد. راستی مگر یک انسان چه میزان برای تحمل اهانت و توهین، ظرفیت دارد!
دوستان عزیز
لطفا حد واندازه نقد ونقادی را نگه دارید. لطفا کاری نکنید فضا از این که هست رادیکال تر شود. انتخابات تمام می شود. ما باید در کنار هم برای آرامش، امنیت و رونق اقتصادی و توسعه دیارمان دست در دست هم بنهیم. تجربه ۳۶ سال باید به ما آموخته باشد کردستان فقط زمانی مسیر توسعه را طی خواهد کرد که ما در کنار هم باشیم نه رو در روی هم، و حواسمان باشد امثال دکتر جلال جلالی زاده با وصف خطاهای کوچک و بزرگ شان هرگز قابل حذف نیستند چون در دل مردم جای دارند.
امیدوارم عقلای استان آب سردی براین آتش خانمانسوز بریزند و بکوشند کینه ها جای خود را به همدلی و صمیمیت بسپارند.
باید یادبگیریم، همیشه گذشت از انتقام بهتر است .بهترین نصیحت را از زبان حافظ بزرگ بشنویم که فرمود”آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است+ با دوستان مروت با دشمنان مدارا”

نويسنده: سید هاشم هدایتی

دیدگاه ها