نمایش نوار ابزار

جلالی زاده: احزاب موتور محرکه توسعه سیاسی هستند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، توسعه سیاسی، به عنوان بخشی از توسعه همه جانبه، یکی از مفاهیمی است که در دوره معاصر، هم دولت ها و هم شهروندان و نخبگان جامعه به آن توجه ویژه ای دارند.

تاکید بر توسعه سیاسی از یک سده پیش و با انقلاب مشروطیت در ایران وارد فاز جدیدی شد. در این زمینه روشنفکران و صاحب نظران سیاسی تلاش های فراوانی برای به سرانجام رساندن این مفهوم در دوره های مختلف انجام داده و توانستند اقدامات چشمگیری در این زمینه انجام دهند. هر چند که این تلاش ها در یک سده گذشته دستاوردهای فراوانی برای کشور داشته، اما بسترهای موجود جامعه و برخی شرایط تاریخی موجب شده تا موانعی در راه توسعه سیاسی قرار گیرد و حرکت آن را کُند کند.

برای بررسی موانع پیش روی توسعه سیاسی در ایران و دلایل کُندی روند تکامل آن گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، با «جلال جلالی زاده» فعال سیاسی و نماینده پیشین مردم سنندج به گفت وگو پرداخت.

جلالی زاده: احزاب موتور محرکه توسعه سیاسی هستند

توسعه سیاسی مفهومی است که از یک سده پیش و با ظهور انقلاب مشروطه در ایران رواج پیدا کرد و همواره شعارهایی مبنی بر نهادینه شدن آن شنیده می شود. این شیوه از توسعه زمانی تحقق می یابد که افکار و اندیشه های مختلف بتواند به راحتی در سطح جامعه عرض اندام کرده یا به عبارتی زمینه برای شکل گیری تضارب آراء فراهم شود. اما زمانی که تضارب آرا در مسیر تکامل توسعه سیاسی جای خود را به تنگ نظری و حذف نظریات مخالف دهد انتظار برای تکامل جریان توسعه سیاسی انتظاری واهی است زیرا توسعه سیاسی تک بعدی و در حاکمیت یک گروه نیست بلکه توسعه سیاسی کنشی همه جانبه و بدون جهت گیری خاصی است.

البته لازمه اجرایی شدن توسعه سیاسی حضور همه کارگزاران توسعه در این زمینه است؛ نمی شود با شعار دادن به توسعه سیاسی رسید زیرا توسعه سیاسی روندی پیچیده است که باید در وجود فرد نهادینه شود.

برای نهادینه شدن توسعه سیاسی نیازمند آموزش نسل های مختلف هستیم و باید از دبستان به فکر توسعه سیاسی باشیم. اگر سواد سیاسی از همان ابتدا در مدارس ما تعلیم داده شود در آینده شاهد مدیرانی هستیم که با توسعه در مفهوم سیاسی آن، بیگانه نیستند.

همچنین توسعه سیاسی نیازمند احزاب مختلف و قوی است تا به عنوان موتور محرک توسعه سیاسی عمل کند. اگر در جامعه به احزاب میدان داده شود و حضور فعال داشته باشند می توانند کادر سازی کرده و توسعه را به جامعه تزریق کنند.

در هر جوامعی که احزاب رشد کرده نمودهای توسعه سیاسی به خوبی دیده می شود. تفاوت در توسعه سیاسی اروپای غربی و شرقی به خوبی نشان از نقش موثر احزاب در توسعه دارد. برخی تصور می کنند مشارکت گسترده در انتخابات برابر با توسعه سیاسی است اما برخلاف این ادعا آنان، مشارکت سیاسی بخشی از توسعه سیاسی است. در توسعه سیاسی باید اختیار و اراده تعیین کننده جهت گیری فرد در مشارکت باشد نه وی به خاطر ضرورت و اجبار در انتخابات ها شرکت کند.

دیدگاه ها