نمایش نوار ابزار

تغییر ساختار از دلایل مهم حمایت مردم از روحانی بود

یکی از وعده‌های مورد توجه روحانی در طول انتخابات تغییر ساختار و تغییر در روند انتصابات بود که اتفاقا بسیاری از مردم هم با تکیه بر آن از او حمایت کردند. اما اخیرا در سیستم اداره کشور و ساختار دولت عزل و نصبی به صورت چشم‌گیر صورت نمی‌گیرد بلکه اتفاقی که در حال وقوع است صرفا جابه‌جایی افراد در مناصب مدیریتی است. درواقع پدیده‌ای که اکنون ساختار کشور را تشکیل می‌دهد، آنچنان هم جدید نیست و گویا دولت قصد ندارد از خارج از دایره نزدیکان خود انتخاب کند. این درحالی است که روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود نسبت به این گونه انتصاب‌ها واکنش نشان داده بود و تغییر ساختار در انتصاب افراد را به عنوان یکی از وعده‌های مهم خود مطرح کرد.
اما این روند دایره وار نه تنها عوض نشد بلکه در حال حاضر اقدام آنچنانی هم حتی در ابتدای شروع به کار دولت نسبت به آن انجام نشده است. به طوری که ساختار مدیریتی کشور دچار نوعی بده بستان شده است.
بدان معنا که مدیریت‌ها و مناصب مدیریتی میان افراد جابه‌جا می‌شوند یا یک فرد هم‌زمان چند منصب مهم کشور را عهده دار است. حال ‌آنکه این چند منصبی یا بده بستان‌های مدیریتی به چه عواملی وابسته است، جای سوال دارد. چراکه یا باید آن را به کمبود نیروهای انسانی ارتباط داد یا عوامل دیگری در پس این ساختاروجود دارند.

در همین خصوص جلال جلالی زاده نماینده سابق مجلس درگفت‌وگو با «ابتکار» ضمن اشاره به این که یکی از وعده های روحانی جوان‌گرایی بوده است، گفت:«به نظر من یکی از وعده‌های روحانی و البته درخواست‌های مردم از او تغییر بود. تغییر در ساختارها و تغییر در مناصب مدیریتی یکی از دلایل مهمی بود که مردم از او حمایت کردند. تغییر فقط به معنای تغییر کابینه نیست بلکه از نکات مهم و تاثیرگذار این تغییرات، ساختار شکنی موجود در برخی مدیریت‌های خرد و کلان است. من معتقدم در حال حاضر این تغییر ساختار فقط به شکل جابه جایی مدیران گذشته است. درواقع فضا هنوز برای فعالیت نیروهای جوان و پرانرژی تر فراهم نشده است.»
وی افزود:« این وضعیت اصلا به نفع آینده نظام نیست، به هرحال واقعیت این است که بسیاری از مدیران حاضر در کشور حتی حاضر نیستند صندلی خود را پس از بیست سال یا بیشتر برای نیروهای جوان‌تر رها کنند و این حرص و ولع آنها نسبت به صندلی‌های مدیریتی خود با آموزه‌های دینی مردم ما سازگاری ندارد. اگر قرار باشد فقط عده‌ای خاص امور کشور را به دست داشته باشند و مردم و نیروهای متخصص‌تر فقط در ایام انتخابات برای افراد رای جمع کنند یا از دور نظاره‌گر باشند اما بعد از انتخابات فراموش شوند عادلانه نیست.»

روزنامه ابتکار دوشنبه, ۰۸ آبان ۱۳۹۶

دیدگاه ها