نمایش نوار ابزار

تخریب ظریف

جلال جلالی‌زاده درباره موج جدید حمله به وزیر خارجه ایران، گفت: «ظریف در مدت ۴ سال اخیر نشان داده است که راه و روش انجام فعالیت‌های سیاست خارجه را خیلی خوب بلد است. اینکه وزیر خارجه از چه طریق بتواند پیام خودش را به دیگران برساند، راه‌ها‌ و ابزارهای متفاوتی دارد. درحال حاضر نیز ابزارهای چند رسانه‌ای روشی برای انتقال و تبادل دیپلماسی نوین در جهان شده‌اند، بی‌تردید گاهی یک توئیت که می‌تواند میلیون‌ها بیننده را به خود جلب کند، اثرگذاری‌اش از دیپلماسی‌های معمول بیشتر خواهد بود.»

وی پیرامون انتقاداتی که به دیپلماسی توئیتی ظریف می‌شود، ادامه داد: «وزیر خارجه ایران در هر کلام دیپلماسی‌اش نوع مخاطبان خود را نیز تعیین می‌کند و بنابه فراخور زمان و مکان، نوع ابزار گفتمان را هم برمی‌گزیند.

از سویی دنیا، دنیای تکنولوژی نوین است و قطعا در فضای مجازی که با میلیون‌ها پیام روبه‌رو می‌شویم پیام‌های یک وزیر خارجه، به زبان بین‌الملل برد جهانی دارد، از آنجایی که صدا و سیمای کنونی برای دولت‌ها کم لطف شده است. به نظر می‌آید اینگونه روش از سوی ظریف علاوه بر برد بین‌الملل در بعد داخلی نیز حاوی پیام‌های خاصی خواهد بود.»

جلالی زاده در گفتگو با آفتاب یزد اضافه کرد: « دولت کنونی ایران برخلاف دولت سابق، اجر و قرب بالایی نزد کشورهای دنیا دارد، از همین رو تحقیرها و تهدیدهای مخالفین دولتی درباره واکنش‌های توئیتی ظریف ذره‌ای ارزش ندارد.”

وی ادامه داد:” بی‌ثمر و دروغین بودن اقدامات حمله کنندگان به ظریف را به راحتی می‌توان در تقطیع فیلم اخیر دیدار وزیر خارجه ایران با همتای فرانسوی‌اش دید، مخالفین به دروغ تلاش داشتند از عدم دست دادن وزیر خارجه فرانسه با ظریف بگویند درحالی که همه فهمیدند ماجرای اصلی چه بود. ”

جلالی زاده تاکید کرد: «توئیتر و اینستاگرام سریع‌ترین کانال انتقال پیام سیاستمداران، اندیشمندان و فعالان سیاسی است و از طرفی همینکه ظریف با جملات و کلماتی کوتاه در شبکه‌ها‌ی اجتماعی، پیام خودش را به جهان می‌رساند، نشان‌دهنده زیرکی اوست و نه منفعل بودن وی.»

روزنامه آفتاب یزد
دوشنبه
۱۲ تیر ۱۳۹۶

دیدگاه ها