نمایش نوار ابزار

بيانات رهبري، فتح بابي براي توسعه مناطق مرزي

اصل انقلاب اسلامي مبني ‌بر جلوگيري از هرگونه تبعيض و بي‌عدالتي در ميان اقوام و مذاهب مختلف ايراني بوده و در اين مورد بر حفظ و رعايت اخلاق اسلامي تأکيد شده است.

به‌طور قطع در تصويب قانون اساسي نيز بر اين مهم اشاره شده به اين صورت که همه اقوام ايراني در برابر قانون مساوي بوده و برابر بند ۱۴ اصل سوم قانون اساسي؛ دولت موظف است همه امکانات خود را براي تأمين حقوق همه‌جانبه افراد از زن و مرد و ايجاد امنيت قضايي عادلانه براي همه و تساوي عموم در برابر قانون به کار گيرد.

اما به‌رغم آنچه در قانون اساسي بر آن تأکيد شده، در چند سال اخير به انحاي مختلف، شاهد اعمال تبعيض و بي‌عدالتي در انتصاب‌ها بوده‌ايم که با عدم استفاده از شايستگان اخلاق در مسئوليت‌ها و مديريت‌ها تجلي يافته است.

در همين راستا، کارشناسان، عقلا و بزرگان اهل سنت بارها به‌واسطه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، فعالان مدني و سياسي و بسياري از روحانيون، با مسئولان عالي مقام کشوري مکاتباتي داشته و در اين نامه‌ها، رفع هرگونه تبعيض و بي‌عدالتي را خواستار شده‌اند.

به تازگي نيز مولوي عبدالحميد نامه‌اي به مقام معظم رهبري نوشته که رهبر انقلاب نيز با درايت و بزرگواري در پاسخ به نکته‌هاي aمهمي اشاره فرموده‌اند، کمااينکه همه ارکان نظام را موظف کرده‌اند در راستاي رفع تبعيض و بي‌عدالتي نسبت به ايرانيان از هر قوم، نژاد و و مذهبي تلاش کنند؛ بنابراين هم‌اکنون مسئوليت بسيار مهمي متوجه قواي سه‌گانه و ساير ارکان نظام شده است، آن هم در شرايطي که بعد گذشت از ۴۰ سال هنوز آن‌طور که بايد از اين نيروها استفاده نشده است.

اميدوارم که اين پاسخ مقام معظم رهبري فتح بابي باشد براي استفاده از نيروها و شايستگان اهل سنت. همچنين مجالي براي توسعه مناطق مرزي که اين روزها با مشکلات بسياري براي کولبران، افزايش جوانان بيکار و گسترش دامنه فقر و بيکاري بين مردم مواجه شده است. درواقع سخنان رهبري مي‌تواند فتح بابي باشد براي رفع اين‌گونه از مشکلات البته اگر نيروها و مديران اجرايي بتوانند به موقع و آن‌طور که بايد عمل کنند.

نيروهاي شايسته زيادي مي‌توانند کمک حال توسعه باشند اگر تبعيض‌ها در سطوح مديريتي برطرف شود. آن سوي نگاه و رويکرد استفاده از همه شايستگان نيز به‌طور قطع برطرف شدن همين مشکلات و گرفتاري‌هاي موجود در توسعه است، مخصوصا رشد و استفاده از امکانات مناطق مرزي بسيار حائز اهميت است. قواي سه‌گانه و ساير ارکان نظام آستين‌ها را بالا بزنند و راهبردهاي اجرايي براي اين مسئوليت تازه را طراحي کنند.

روزنامه وقایع اتفاقیه، يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶

دیدگاه ها