نمایش نوار ابزار

به دوستی بلوچ‌ها می‌بالم

در كنار شيخ الحديث مولانا حسين پور و مولانا ساداتي

برای اولین بار با مولوی عبدالملک آشنا شدم و بلوچ‌ها را از نگاه تیزبین او شناختم. هر چند هیچ ملتی نه صد در صد دارای خصال مثبت است و نه خصال منفی و بلوچ‌ها نیز از این تقسیم‌بندی استثنا نیستند.

اما در کل بلوچ‌ها را دوست دارم به خاطر صفای دل‌هایشان، مهمان نوازی‌هایشان، نمازهای بی‌ریایشان.

این ملت هرچند مبتلا به قهر طبیعتند اما هرگز با آفریدگار هستی قهر نکرده و دچار ناسپاسی نشده‌اند و اگر چه در سرزمین خود بیگانه به شمار می‌آیند، اما هرگز با مهمان‌های خوانده و ناخوانده روترش نبوده‌اند.

در دوستی در اوج صداقتند و در رفاقت در نهایت شفقت. دارای چنان عزت نفسی هستند که هرگز احساس نداری از آنان نمی‌نمایی، مردمانی قانع و صبور و در عین حال جسور. تحملشان تا حدی است اما باید درکشان کرد. بسیار متواضع و فروتن و در عین حال خویشتن‌دار و پرمایه، اگر در مجلس آنان می‌نشینی می‌پنداری که در بین آنان علامه‌ای، اما اگر فرصت سخن گفتن به آنان می‌رسد، احساس شاگردی در مقابل آنان می‌کنی.

به خدا حیف است بر این مردمان  خالص و پاک ستم و جفا روا داشتن و بی‌خود و بی‌دلیل آنان را نامحرم پنداشتن.

در این چند سال پس از انقلاب چه استعدادهای از این مردمان خوب بلا استفاده مانده‌اند و در راه توسعه کشور از آنان استفاده نشده است. بلوچ اهل سخن نیست، اما اهل تفکر است. دانشگاه بلوچستان طبق آمار میزان استفاده از نیروهای بلوچش به نسبت کم است و همین طور دیگر نهادها و ادارات دولتی.

ایران نمی‌تواند در گذر به سوی دموکراسی و توسعه  نسبت به فکر و اندیشه این ملت مظلوم بی‌توجه و بی‌نصیب باشد.

بلوچ‌ها دربیان دردها و مشکلاتشان نیازی به امثال من ندارند. اما حس انسان‌دوستی و نمک‌شناسی اقتضا می‌کند که همیشه به دوستی بلوچ‌ها ببالم  و با دردهایشان بنالم و خودرا یکی از آنان بدانم.

بلوچستان دوستت دارم با تفتانت، با بازماندگان کردهای تبعیدیت، با آب‌های نیلگونت؛ با نخل‌ها و آوازهای غمگینت؛ با موسیقی و صدای دلنشین حافظان قرآنت و با مناره‌های بلند مسجد مکی‌ات.

بلوچ‌ها دوستتان دارم؛ زیرا ارزش دوست داشتن را دارید. همیشه سربلند و بی‌درد باشید. و امیدوارم همای عدالت و یکسانی روزی به دوش شما بنشیند و بلبل شادی و سرور بر بام خانه‌هایتان آواز بخواند.

نويسنده: دكتر جلال جلالي زاده

دیدگاه ها