نمایش نوار ابزار

بهترین فرصت برای دولت در انتصاب استاندار اهل سنت

به نظرم زمان اعلام حق بودن خود و باطل اعلام کردن دیگران گذشته است. آن زمان گذشته که مردم را در جهل و نا آگاهی نگه داشت و آپارتاید ملی و مذهبی را اعمال کرد. جهان در حال آخرین امتحان های انواع و اقسام ظلم و ستم در حق دیگران است. زیرا میزان آگاهی و اطلاعات مردم از وضعیت همه ی انسان ها هیچ تاریک خانه ای را در کره زمین از اشاعه ی نور افشان خود در امان نگذاشته است. همان گونه که عدم استفاده از ابزارها و فناوری های نوین یک نوع ارتجاع و قهقرایی است به همان نسبت برگشت به روش های قرون وسطایی و اعمال شیوه های بدوی در عدم رعایت حقوق انسان ها عملی ناپسند و غیر مقبول است.

رفتاری که امروز در ایران نسبت به حقوق اهل سنت می شود به صورت آشکار با موازین اسلام و اصول مذهب شیعه و اعلامیه جهانی حقوق بشر ناسازگار است. زیرا بی توجهی نسبت به حقوق پانزده ملیون نفر شهروند یک کشور که نه معاودند و نه مهاجرند یک نوع بی اخلاقی و خلاف دین است. زیرا عدالت زمانی ارزشمند است که نسبت به مخالف فکری, مذهبی و ملی اجرا شود. زیرا قرآن فرموده حتی اگر قومی اعمال ناپسندی انجام دادند، حق ندارید نسبت به آنان عدالت پیشه ننمایید. اجرای عدالت به تقوا نزدیکتر است. یعنی اگر کسی عدالت را انجام نداد متقی نیست و اگر متقی نباشد در نزد خداوند ارزشی ندارد.

پس سخنانی که برخی از مراجع در ارتباط با تبعیض نسبت به اهل سنت می زنند و یا برخی از مسؤولان تبعیض آشکار را نسبت به ایرانیان اهل سنت انجام می دهند هیچ ربطی به مبادی دین اسلام و اصول مذهب شیعه ندارد.

امروز که بحران آشکاری کشور ما را فراگرفته, اهل سنت با کدام دلخوشی و امید در حل بحران مشارکت داشته باشند؟

اهل سنت دراین چهل سال از چه احترامی برخوردار بوده اند, تا امروز از آنان در حل مشکلات استمداد جست. آیا در میان اهل سنت یک ژن خوب و یا یک آقا زاده پیدا نمی شود که در یکی از شوراها و یا کمیته ها و یا نهادها به کار گرفته شود؟ مگر خداوند اهل سنت را آفریده که کولبر و قاچاقچی و کارگر میدان تره بار و اشرار و مافیای مواد مخدر باشند؟ چگونه می توان به کشوری توسعه یافته تبدیل شد اما از رشد استعدادها جلوگیری کرد؟ بودن یک اهل سنت در شورای امنیت ملی چه اشکال دارد؟ کدام عالم اهل سنت است که به اندازه جنتی انقلابی و سواد نداشته باشد؟ آیا اهل سنتی پیدا نمی شود که در مجمع تشخیص مصلحت نظام به اندازه احمدی نژاد مصالح کشور را تشخیص دهد؟

مدیرانی که فکر می کنند با محروم کردن اهل سنت از حقوق اساسی و انسانی خود. انان زودتر تغییر مذهب می دهند خیلی اشتباه می کنند. جوانان امروز همین که حرص و ولع پیرمردانی را که نماد اسلامند در حفظ قدرت و میز و منصب می بینند که برایشان دین و مذهب فرق نمی کند از گرایش به هر دین و مذهبی زده می شوند. در دنیا و حتی در میان کوردها کمتر کسی بود که کوردهای ایزدی را بشناسد, اما جنایت نابخردانه ی داعش موجب شد دنیا آنان را بشناسد و هویتشان تحکیم گردد, بنابراین با روش های منسوخ نمی توان هویت ها را زدود و کیان ها را تغییر داد.

لذا لازم است در چهل سالگی انقلاب که پخته و کامل شده مسؤولان از تعصب و تنگ نظری خود را نجات دهند و خورشیدوار بیندیشند و نور عدالت را یکسان بر همه هموطنان بتابانند. فردا در قیامت خدا نه از شیعه بودن می پرسد و نه از اهل سنت بودن. بلکه هر کس به تنهایی و با قلب سلیم به حضور او می رود و به اندازه مثقال ذره ای حساب اعمالش را از او می کشند.

آری امروز آگاهی و افزایش سطح سواد شهروندان مانع از هرگونه فریبکاری و کلاه سر گذاشتن است. برخی از خانواده های اهل سنت بیشتر از ده شهید داده اند. آیا افرادی که ابوالمشاغل و دایم الشغلند، به اندازه این خانواده ها هزینه داده اند که امروز این تفاوت فاحش باشد.

و در آخر در این فرصتی که در تغییر استانداران پیش آمده روحانی همتی نماید و شجاعتی به خرج دهد و به وعده های خود عمل نماید و این نقطه ضعف را از کارنامه ی جمهوری اسلامی پاک نماید که متهم به تضییع حقوق اهل سنت است. امید است این گونه باشد.

دیدگاه ها