نمایش نوار ابزار

این شرایط به نفع هیچ‌کس نیست

افزایش قیمت ارز در هفته‌ها‌ی گذشته روندی صعودی به خود گرفته بود که موجب نگرانی‌ها‌یی در این باره شد. هرچند در این باره در چند نوبت تذکراتی داده شد اما در پاسخ دولتی‌ها‌ از موقتی بودن افزایش قیمت‌ها‌ و وجود حباب قیمت سخن گفتند. اما شیب بسیار تند افزایش قیمت دلار و سایر ارز‌ها‌ در دو روز گذشته نشان می‌دهد که بازار ارز نیاز به برنامه‌ای منسجم دارد. در واقع همه تلاش‌ها‌یی که دولت روحانی در ۵سال گذشته…
برای کاهش تورم و مهار آن در سطحی قابل قبول داشت به واسطه افزایش افسارگسیخته قیمت ارز در هفته های اخیر با چالشی جدی مواجه خواهد شد. به عبارت دیگر همه رشته هایی که برای مهار تورم در جهت ثبات اقتصادی بافته شده بود با افزایش قیمت دلار پنبه شد. در شرایط فعلی وضعیت ناگواری را در اقتصاد کشور مشاهده می کنیم که با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کند.

این درحالی است که روزگاری نرخ ارز ۷ تومان بود و امروز نزدیک به هزار برابر افزایش یافته است. درباره گرانی های غیرمنتظره اخیر باید دولت پاسخگو باشد. نمی توان با کلی گویی و استفاده از جملاتی دوپهلو مردم را نسبت به این اتفاقات قانع کرد. امروز بسیاری از مغازه دارانی که حتی کالاهای آنها به طور مستقیم با دلار در ارتباط نیست نیز از فروش اجناس خودداری می کنند و منتظر تحولات آینده هستند. اگر دولت چنین شرایطی را متعادل نکند و فضا عضو نشود به نظر بحرانی جدید را در اقتصاد و جامعه شاهد خواهیم بود. علت گرانی هرچه باشد،

شایعاتی که اکنون در جامعه وجود دارد و کاهش امید نسبت به تدبیر برای حل این مشکل برای کشور مضر خواهد بود. اینکه عده ای بگویند مخالفان روحانی ارز را گران کرده اند، عده ای بگویند صندوق ها چنین می کنند یا خود دولت در پشت صحنه این ماجرا قرار دارد فرقی نمی کند چرا که در مجموع علت هرچه باشد چنین روندی به نفع هیچکس نیست. ذیل همین موضع است که نباید تنها به دولت خرده گرفت و مابقی دستگاه ها و ارگان ها نیز لازم است با همکاری با دولت در جهت تغییر شرایط گام بردارند. امروز نه تنها مردم در داخل بلکه ایرانی هایی که در خارج از کشور هستند، افرادی که دانشجو دارند و در واقع همه اقشار جامعه به گرانی ارز گره خورده اند. نباید شرایط به سمتی برود که مدیریت ارز به مسئله ای لاینحل تبدیل شود. از طرف دیگر برای پاسخگویی به مردم این دولت است که در ردیف اول قرار دارد و نمی توان انتظار داشت نهادهای دیگر پاسخگوی چنین شرایطی باشند.
به نظر می رسد یک سال بعد از انتخابات سال ۹۶ روحانی با رویه ای که در دولت جدید پیش گرفته بخشی از حامیان خود را از دست داده است. طبیعی است که وقتی حسن روحانی با تک روی و نادیده گرفتن حامیان اصلی خود و بهره گیری از نظرات صاحب نظران گام برمی دارد بخشی از پایگاه حامیان خود را از دست بدهد.

با ادامه این روند و عدم تغییر در تصمیم گیری ها نمی توان چشم اندازی برای بهبود شرایط در آینده داشت. در این مسیر کاسته شدن از حامیان رئیس جمهور نیز قابل پیش بینی خواهد بود. به عنوان رئیس ستاد دکتر روحانی در استان کردستان باید بگویم رئیس جمهور به هیچ یک از وعده های خود در انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری عمل نکرده است که موجب نارضایتی مردم شده است.

روزنامه آفتاب یزد

دیدگاه ها