نمایش نوار ابزار

«ایران برگر» و نگاه به مسائل فرهنگی

87686خبرگزاری پانا: «جلال جلالی‌زاده» نماینده سابق مجلس و استاد دانشگاه تهران در مورد فیلم سینمایی «ایران برگر» گفت: «ایران برگر» فیلمی آموزنده است و از دموکراسی می‌گوید؛ مطمئناً این فیلم می‌تواند در چرخش نگاه‌ها به سمت صندوق‌های رأی و انتخاب نامزدهایی که از توان و شایستگی بیشتری برای ورود به مجلس برخوردارند، مثمرثمر باشد.

به گزارش سرویس فرهنگی پانا؛ «جلال جلالی‌زاده» نماینده سابق مجلس و استاد دانشگاه تهران در مورد فیلم سینمایی «ایران برگر» گفت: «ایران برگر» فیلمی آموزنده است و از دموکراسی می‌گوید؛ مطمئناً این فیلم می‌تواند در چرخش نگاه‌ها به سمت صندوق‌های رأی و انتخاب نامزدهایی که از توان و شایستگی بیشتری برای ورود به مجلس برخوردارند، مثمرثمر باشد.
دکتر «جلال جلالی‌زاده» عضو کمیسیون فرهنگی دوره ششم مجلس شورای اسلامی و استاد دانشگاه تهران در مورد فیلم سینمایی «ایران برگر» به کارگردانی «مسعود جعفری جوزانی» گفت: اگرچه دغدغه‌های سیاسی و مشغله‌های کاری فرصت سینما رفتن را از بنده گرفته، اما هرگاه فیلم‌هایی که در آنها مضامین مربوط به قومیت‌ها مطرح شده اکران شود، با کمال میل به تماشای آنها می‌نشینم. دیدن فیلم «ایران برگر» به همراه اعضای خانواده تجربه فرح‌بخش و به یادماندنی بود و فیلم در ورای داستان طنزآمیز خود، حرف‌های جدی را مطرح می‌کرد.
وی همچنین گفت: «ایران برگر» توسط کارگردان باسواد و صاحب اندیشه‌ای ساخته شده که خود از خطه لرستان و از قومیت‌های اصیل ایرانی است. من فکر می‌کنم «ایران برگر» از معدود فیلم‌هایی است که به فرهنگ و آداب و رسوم این قوم نجیب، مبارز، قهرمان و شرافتمند توجه کرده است و تقریبا تمام دیالوگ‌های فیلم، به زبان و گویش شیرین مردم آن منطقه از میهن عزیز ادا می‌شود.
این استاد دانشگاه تهران در ادامه اظهار داشت: «ایران برگر» توانسته بسیاری از مشکلات اجتماعی مربوط به مسائل انتخاباتی را با زبان طنز بیان کند که از آنها می‌توان؛ بازی با احساسات مردم و رأی‌دهندگان ساده‌دل و ساده‌اندیش را برشمرد. این گفته که برای دموکراسی هیچ تهدیدی خطرناک‌تر از رأی‌دهنده ناآگاه نیست به‌خوبی در این فیلم نشان داده شده است؛ نگاه نقادانه، رویکرد گاه افشاگرانه و بازی گروه بازیگران توانمند «ایران برگر»؛ این فیلم را تبدیل به فیلمی واجد ارزشهای هنری، اجتماعی و سیاسی می‌کنند.
نماینده سابق مردم سنندج در دور ششم مجلس در ادامه تصریح کرد: هر چند به نظر می‌رسد این فیلم درباره یکی از قوم‌های کهن و اصیل ایرانی است؛ اما باطن فیلم درباره همه کشور است و به نظرم «ایران برگر» توانسته این آداب و سنن را با هنرمندی بر پرده سینما منعکس کند؛ چنین فیلم‌هایی با معرفی مناطق، مردم و سبک‌های مختلف زندگی آنان به مرکزنشینان، رسالت فرهنگی و ملی خود را انجام می‌دهند. برای مثال گویش محلی که توسط شخصیت‌های مختلف به کار می‌روند و همچنین لباس‌های محلی که در این فیلم مورد استفاده قرار گرفته‌ یک نوع طراوت و شادابی را به فیلم اضافه کرده‌اند.
جلالی‌زاده در مورد طنز سیاسی «ایران برگر» و همچنین شبیه بودن رویدادها و اتفاقات این فیلم با دنیای واقع و جامعه کنونی ما گفت: معضل اصلی مطرح‌شده در این فیلم، امکان سوءاستفاده از بعضی نارسایی‌های اقتصادی در بین اقشار زحمتکش و توده‌های مردم در ایام انتخابات است، مباحث دیگر؛ تحریک احساسات، ایجاد دودستگی، سرپوش گذاشتن روی حقایق و تطمیع افراد است. فیلم سینمایی «ایران برگر» به خوبی توانسته با یک زبان ساده مجموعه‌ای از مشکلاتی که ما در انتخابات‌های مختلف از نزدیک حس کرده‌ایم را مطرح و واکاوی کند.
وی در ادامه افزود: این فیلم در عین حالی‌که لحنی سیاسی و اجتماعی دارد، می‌تواند مسائل مختلفی را که شاید خیلی‌ها بخصوص نسل جوان با آنها آشنا نباشند را افشا‌ کند. مسائلی از قبیل رأی‌دادن‌های احساسی و فکر نشده که در مناطق سنتی، قبیله‌ای و عشیره‌ای اتفاق می‌افتد و به نوعی می‌تواند کانال و مسیر دمکراسی را منحرف کند. امیدوارم با مشاهده این فیلم اختلافاتی که متأسفانه در ایام انتخابات عده‌ای به خاطر منافع خود ایجاد می‌کنند را دیگر مشاهده نکنیم.
استاد دانشگاه تهران در ادامه تأکید کرد: امیدوارم «ایران برگر» در اکثر شهرهای ایران نمایش داده شود و مردم ما از پیام‌های اخلاقی و هشدارهای اجتماعی این فیلم در ابعاد مختلف استفاده کنند. با توجه به این‌که فیلم، آداب و رسوم مناطق مختلف را نشان می‌دهد؛ لازم است در شهرهای مختلف مخصوصاً مناطق مرزی کشور نمایش داده شود. علی الخصوص در مناطقی که ما شاهد چنین چالش‌هایی با عناوین مختلف بوده‌ایم. ما همیشه در مناطق مختلف چه در کردستان، بلوچستان، خوزستان و یا آذربایجان شاهد مسائلی از این دست بوده‌ایم.
این عضو کمیسیون فرهنگی سابق مجلس در ادامه تصریح کرد: استفاده از روش‌های دمکراتیک در جمع‌آوری رأی باعث انتخاب افراد شایسته و دلسوز می‌شود. افرادی که بر منطقه انتخابی خود اشراف کاملی دارند و به خاطر منافع شخصی و گروهی، مردم را ابزار قرار نمی‌دهند.
«جلال جلالی‌زاده» نماینده سابق مجلس و استاد دانشگاه تهران در پایان این گفت‌وگو اظهار داشت: به هر صورت لازم است که دولت، ملت، گروه‌ها و تشکل‌های مختلف، از روش‌ها و ابزارهای لازم برای آشنایی مردم با حقوق خود استفاده کنند؛ در ادامه باید روش‌های غلط و غیردمکراتیکی که موجب تضییع حقوق مردم می‌شود را به آنها نشان دهند. مطمئناً «ایران برگر» می‌تواند در چرخش نگاه‌ها به سمت صندوق‌های رأی و انتخاب نامزدهایی که از توان و شایستگی بیشتری برای ورود به مجلس برخوردارند، مثمرثمر باشد
مصاحبه کننده : منصور جهانی

۱۳۹۴ دوشنبه ۳۱ فروردين ساعت ۱۲:۵۷

مطالب مشابه
دیدگاه ها