نمایش نوار ابزار

اولویت کردها همکاری با ایران است

جلال جلالی زاده از سفر بارزانی به تهران به همبستگی می گوید:اولویت کردها همکاری با ایران است

نخست‌وزیرحکومت محلی کردستان عراق امروز در جریان سفر به تهران ، با تعدادی از مقامات کشورمان دیدار و رایزنی می‌کند. نیچروان بارزانی نخست وزیر حکومت محلی کردستان عراق در حالی که قباد طالبانی معاون نخست وزیر ، وی را همراهی می کند در ادامه رایزنی‌های خود با دیگر کشورها در راس هیاتی به منظور بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل سیاسی ، اقتصادی. امنیتی و فرهنگی به جمهوری اسلامی ایران عزیمت وامروز با مقامات کشورمان دیدار و تبادل نظر خواهد کرد. سفر این هیات، اولین سفر پس از جریان همه پرسی و مخالفت دولت و دادگاه فدرال جمهوری عراق است . جلال جلالی زاده فعال سیاسی کرد در گفت و گویی با همبستگی این سفر را یک مقدمه و آغازی دوباره برای تقویت همکاری ها و ارتباطات بین ایران و کردستان عراق بعد از لغو رفراندوم دانسته و در این خصوص به ما چنین می گوید که « مهمترین دستاوردی که این سفر می تواند داشته باشد، آن بوده که دوبار تعاملات کردستان عراق با ایران به سطح گذشته و حتی بهتر از آن پیش برود.»

امروز نخست وزیر کردستان عراق به تهران می آید. شما فکر می کنید مهمترین اهداف و برنامه های این سفر چه موضوعاتی می توانند باشند؟

بیش از هر چیز من می خواهم به این مساله اشاره کنم که ارتباط کردهای عراق با ایران همیشه یک ارتباط گرم و قوی و حسنه بوده است. کردهای عراق ایران را پناهگاه خود می دانند و این موضوع بسیار مهم است. البته بعد از صدام و اشغال عراق توسط آمریکایی ها و همین طور حمله گروه های تکفیری و این اواخر برگزاری رفراندوم این روابط بین کردها و ایران دچار تحولاتی شده و رفته رفته به سمت سردی رفت. بنابراین من در خصوص این سفر فکر می کنم که کردها با توجه به اشتراکات دیرینه تاریخی با ایرانیان قطعا در این سفر توجه ویژه ای به روابط خود با ایران خواهند داشت. چراکه فراموش نکنیم ایران با توجه به نفوذی که در دولت مرکزی عراق دارد می تواند بسیاری از مسائل و مطالبات کردها از دولت مرکزی را دنبال کند.

شما گفتید که روابط ایران و کردستان عراق طی سالیان اخیر به سردی رفته است. دلیل این اتفاق چیست؟

اگر بخواهیم مشخصا درباره اتفاق اخیر و رفراندوم بحث کنیم، باید گفت که حمایت ایران از دولت مرکزی در موضوعاتی با دلسردی کردها همراه بود. در واقع کردها این انتظار را داشتند که ایران یک رفتار برابر بین دولت مرکزی و کردستان داشته باشد. مضاف بر این نیز ما شاهد آن بودیم که از سوی ایران مرزها بر کردستان بسته شدند و همچنین برخی موضع گیری ها از جانب برخی مسئولان ایران باعث شد که این روابط در مجموع به سردی برود.

عملیات عفرین چه جایگاهی در سفر بارزانی به تهران خواهد داشت؟

قطعا عملیات عفرین و موضوع حمله ارتش ترکیه به کردهای سوریه یکی از محورهای مورد نظر طرفین در این سفر و مجموعه دیدارها خواهد بود. ولی من درجه اهمیت این موضوع را بیشتر از تقویت روابط کردستان عراق با ایران نمی دانم. سفر بارزانی به ایران می تواند یک اتفاق مهم در این رابطه باشد. فراموش نکنیم که کردها ریشه ایرانی دارند و نباید اجازه بدهیم که سرنوشت آنان به کشوری غیر از ایران گره زده شود. در این میان نیز لازم است که ایران با ایجاد یک فضای تعاملی و سازنده بین دولت مرکزی عراق و کردها، زمینه حل و رفع برخی موانع و مشکلات را در داخل عراق فراهم کند.

با توجه به مجموعه نکاتی که شما به آن اشاره کردید، آیا رسیدن به این اهداف در سفر امروز بارزانی و هیات همراهش به تهران، ممکن خواهد بود؟

تصور من بر این است که این سفر می تواند دستاوردهای خوبی برای ایران و عراق داشته باشد. به ویژه آنکه وضعیت امروز خاورمیانه وضعیت خاصی است و بر همین اساس داشتن همسایگان همراه و مطمئن برای هر کشوری در منطقه بسیار مهم و ضروری است و هر کشوری که از این امتیاز برخوردار نباشد امکان دارد که با مشکلات داخلی مواحه شود. بنابراین چه بهتر که رفتارها و مواضع خود را به گونه ای اتخاذ کنیم که این اطمینان ها در منطقه تحت تاثیر اتفاقات قرار نگیرند و ایران و عراق و کردها می توانند با گفتار و ادبیات دیپلماتیک و با تکیه بر نقاط اشتراک خود همکاری ها و اطمینان ها نسبت به یکدیگر را تقویت کرده و افزایش دهند.

روزنامه همبستگی ۱ بهمن ۱۳۹۶

دیدگاه ها