نمایش نوار ابزار

اصلاح طلبان در پیگیری مطالبات مردم محافظه کاری می کنند /جامعه در حال عبور از اصولگرایی و اصلاح طلبی است

اعتراض های مردمی به اصلاح طلبان درحال بیشتر شدن است، اعتراض مردم به اصلاح طلبانی است که به عنوان حامیان اصلی دولت روحانی، پیگیر مطالبات مردمی نیستند و آنچه که از وضع مطلوب اقتصادی طی دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ترسیم شده بود، اثر چندانی را شاهد نیست. بنابراین به نظر می رسد، بدنه رأی و سرمایه اجتماعی جریان اصلاحات، از پیگیری و توجه این جریان به مطالبات خود، ناراضی و سرخورده است، در نتیجه خود به میدان آمده تا پیگیر مطالباتی باشد که به امید آن تن به تغییر داد.
****
در همین راستا جلال جلالی‌زاده، نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی، به نامه نیوز گفت: به هر صورت مردم مطالباتی دارند که پاسخ داده نشده است. از سوی دیگر اصلاح طلبان هم در فضایی بین مطالبات مردم و وابستگی به نظام قرار گرفته اند که نمی توانند به صورت شفاف جانب هیچ یک از این دو را بگیرند. معتقدم که اصلاحاتی در درون جریان اصلاح طلبی لازم است تا مواضع به صورت شفاف تر و روشن تر بیان شود؛ پیگیری مطالبات مرم جدی تر شود. اصلاح طلبان در مطالبات سنگین مردم، به دلیل وابستگی به نظام محافظه کاری می کنند. همین مردم همواره از اصلاح طلبان در پای صندوق های رأی دفاع کرده اند. مردم به دلیل مشکلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و مشکلات معیشتی، ناراضی هستند و کسی هم توجه نمی کند.
این فعال سیاسی اصلاح طلب، افزود: چون همیشه با نوعی بدبینی حوادث و مطالبات مردم را می نگریم، به طور شفاف نمی توانیم این حوادث را مورد بررسی قرار دهیم در نتیجه موجب تراکم می شوند و یک جایی سر باز می کنند و خود را در قالب اعتراضات مردمی، نشان می دهند. جامعه دارای مطالباتی است که ممکن است مورد توجه قرار گرفته شده باشد یا مورد توجه قرار نگرفته باشد. در مرحله ای هستیم که هم قانون اساسی بایستی اجرا شود و هم این قانون بایستی مورد بازنگری و اصلاح قرار بگیرد. تا زمانی که مسئولین پاسخگو نباشند و آزادی بیان و آزادی مطبوعات حاکم نشود و صدا و سیما هم به معنای واقعی، ملی نشود؛ مشکلات پابرجا خواهند بود و به مانند آتش زیر خاکستر باقی خواهند ماند.
دبیر شورای هماهنگی اصلاح طلبان کُرد، در خصوص سطح اصلاحات مد نظر خود در درون طیف اصلاح طلبی گفت: هم در افراد، هم در مانیفست و هم در نوع پرداختن به مطالبات مردم، اصلاح طلبان بایستی بازنگری کنند و اصلاحاتی را اعمال کنند. برای نمونه در موضوع همه پرسی استقلال کردستان عراق شاهد این بودیم که اصلاح طلبان تندتر از اصولگرایان با این موضوع مقابله کردند و موجب شد تا یک ذهنیت منفی میان کردها نسبت به جریان اصلاحات ایجاد شود. یا در مسئله این اعتراض های اخیر هم اصلاح طلبان نتوانستند یک موضع واحد و منسجمی داشته باشند و برداشت هایی منفی از موضع گیری برخی از چهره های اصلاح طلب در میان افکار عمومی شکل گرفت. حداقل می بایست اصلاح طلبان موضع خود را در مقابل مطالبات مردم و آزادی های سیاسی و احزاب بازنگری کنند؛ حتی بایستی در قبال سایر گروه ها و جریان سیاسی حتی غیر اصلاح طلب هم این بازنگری بایستی صورت بگیرد. حرکت جامعه به گونه ای است که از هر دو طیف سیاسی (اصولگرا و اصلاح طلب) عبور می کند. اصلاح طلبان اگر تجزیه و تحلیلی واقعی از مسائل موجود نداشته باشند و موضع گیری اساسی و صحیحی نداشته باشند، بیشتر دچار آسیب و آفت می شوند.
پایگاه تحلیلی خبری نامه نیوز ۵ بهمن ۱۳۹۶
دیدگاه ها