استانی شدن انتخابات شرایط حضور نخبگان را فراهم می کند | جلال جلالی‌زاده
نمایش نوار ابزار

استانی شدن انتخابات شرایط حضور نخبگان را فراهم می کند

53445استانی شدن انتخابات شرایط حضور نخبگان را فراهم می کند
سنندج-نماینده پیشین مردم شهرستانهای سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت:  تا با آزادی و میدان عمل بیشتری برای توسعه منطقه تلاش بکنند و این مهم با حضور احزاب متعدد تحقق پیدا می کند.
دکتر جلال جلالی زاده در ارتباط با طرح استانی شدن انتخابات مجلس که در مجلس کنونی در دست بررسی است در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری کردپرس اظهار داشت: متاسفانه مردم کردستان از انتخابات های گذشته در عرصه مجلس شورای اسلامی ذهنیت خوبی ندارند چون به علت بعضی سخت گیری ها میدان برای افراد توانمند و شاخص و چهره های مردمی کمتر فراهم می شد و این موضوع باید مورد توجه مسؤلان باشد.
جلالی زاده افزود: همواره سخت گیری هایی در تایید صلاحیت کاندیدا ها وجود داشته که بعضا افرادی که مدنظر مردم بودند فرصت حضور در عرصه انتخابات را پیدا نکرده اند و گاها افرادی در انتخابات حضور پیدا کرده اند که متاسفانه عشیره و قبیله ای برخورد کردن شرایط را برای این افراد جهت کسب رای فراهم می کرد و این به ضرر مردم و جامعه بود.
وی تصریح کرد: چه انتخابات استانی بشود و یا به همان روال گذشته برگزار بشود باید فضا و میدان برای همه کسانی که توانمند و نخبه و شاخص هستند و چهره ای مردمی دارند مهیا و فراهم بشود و از برخوردهای سلیقه ای و اعمال نظرهایی که مردم و افراد را مایوس و نگران می کند جلوگیری شود و آزادی و فضای وسیع تر و بهتری برای این مهم ایجاد شود.
نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در دوره ششم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دو وظیفه اصلی و اساسی نمایندگان مجلس، قانون گذاری و نظارت است اذعان داشت: باید نامزدها بادی‌های برنجی این معیارها برنامه ریزی و دیدگاههای خود را به مردم بیان و ارائه کنند و از وعده و وعیدهایی که عملی نیستند خودداری کنند که متأسفانه آسفالت جاده و معرفی به کمیته امداد و معافیت سربازی و انتقال دانشجو و رفع فاضلاب به وظایف آنان تبدیل شده و در ذهن مردم جای گرفته و پیگیری این موارد که از راه صحیح و طبق دو وظیفه اصلی تعیین شده اشکالی ندارد اما این موارد وقت و انرژی نماینده را می گیرد و فرصت پیگیری طرح ها و مسائل کلان را از نماینده سلب می کند.
جلالی زاده گفت: اگر مقدمات و اصول طرح استانی مناسب برنامه ریزی شود و به طور دقیق و خوبی برای مردم تفهیم شود و راه و شرایط فعالیت احزاب و گروههای سیاسی برای حضور فراهم شود بیشتر مشکلات فوق و آنچه که در شرایط کنونی وجود دارد برطرف می شود.
او در ادامه افزود: اگر نامزدی از طریق احزاب به مردم معرفی و به مجلس راه پیدا بکند مردم احزاب را بیشتر مدنظر خواهند داشت و نماینده هم در قبال احزاب مکلف به پاسخگویی خواهد شد و تکروی و اقدامات جزئی و ساده و حاشیه ای انجام نمی دهد و این به نفع مردم و منطقه خواهد بود.
وی در پایان گفت: انتخابات چه به صورت شهرستانی یا استانی باشد نماینده باید با قانون گذاری و نظارت برای توسعه منطقه و خدمت به مردم بکوشد چون هر شهری از هر لحاظ توسعه پیدا بکند به نفع مردم و منطقه خواهد بود اما این طرح به نماینده اجازه می دهد فکر استانی و منطقه ای و کلان داشته باشد و شرایط حضور افراد نخبه و شاخص ملی و مردمی باتجربه بیشتر فراهم شده و برای پیگیری طرح کلان و ثمربخش استانی تلاش می شود.

گفتگو با کردپرس: یکشنبه ۱۳۹۴/۲/۱۳

مطالب مشابه
دیدگاه ها