نمایش نوار ابزار

اختلاف هاشمي و روحاني رویای اصولگرایان است

IMG_9287آرمان- هستي قاسمي: خبرهاي گوشه و كنار حكايت از اين دارد كه با توجه به نزديكي موعد انتخابات هفتم اسفندماه تندروها از آخرين حربه‌ها و ترفندهاي تخريبي – تبليغاتي خود چون تفرقه افكني براي زمين زدن جريان اعتدال و آسيب رساندن به جبهه اصلاحات بهره مي‌برند. برخي از تحليلگران سياسي معتقدند كه اين ترفندها نگراني و هراس آنها را از نتيجه انتخابات هفتم اسفندماه نشان مي‌دهد. امروز آنها اين اطمينان را به خوبي كسب كردند كه اقبال عمومي به اصلاحات و جريان اعتدال در كشور است. آنچه كه در ادامه مي‌خوانيد گفت‌وگوي «آرمان» با جلال جلالي‌زاده نماینده اسبق مجلس است.
تندروها به دنبال اختلاف افكني ميان آيت‌ا… هاشمي و روحاني هستند آيا اين مساله به آن مفهوم نيست كه تندروها نسبت به آينده خود نگرانند و مي‌دانند كه اقبال عمومي در هفتم اسفند ماه با هاشمي و روحاني است؟
يكي از ترفندهاي مخالفان همواره اين بود كه در ميان همفكران و همراهان تفرقه ايجاد كنند. با تفرقه اندازي ميان جريان هان موافق و همراه براي خود شانس و اقبال در ميان مردم بخرند. تندروها در تلاشند تا با ايجاد تفرقه ميان اصلاح‌طلبان و اعتدالگراها آنها را نسبت به يكديگر بدبين كنند. اين روش به هر روي شيوه اخلاقي و صحيحي نيست. در عين حال تصور نمي‌رود كه ميان آيت‌ا… هاشمي و روحاني با وجود شناخت و دوستي ديرين و مشاركت و مشابهت‌هاي تفكر سياسي اختلافي وجود داشته و از سويي ترفند تندروها كارگشا باشد. تفرقه افكني ميان ياران اعتدال نتيجه انتخابات را به نفع تندروها تغيير نمي‌دهد. در نهايت اين ترفندها و حربه‌هاي انتخاباتي با هدف جلب رای مردم و ضربه زدن به ياران اعتدال به جايي نخواهد رسيد. امروز آنها از راي هاشمي و روحاني هراس دارند. امروز آنها بايد بدانند كه با ايجاد سوءظن و بدبيني در جبهه اعتدال نمي‌توانند به اهداف خود برسند چراكه اين جريان نه‌تنها متوقف نخواهد شد بلكه روز به روز در حال رويش و زايش است.
ستادهاي انتخاباتي چه نقشي در جمع‌آوري آرا براي اصلاح‌طلبان مي‌توانند داشته باشند؟
ستادهاي انتخاباتي مي‌توانند يك وسيله ارتباطي بسيار مهم ميان كانديداها و مردم باشند. مردم با ورود به اين مراكز با افكار و انديشه‌ها، موضع‌‌گيري‌هاي سياسي و برنامه‌‌هاي كانديداها آشنا مي‌شوند و با توجه به اينكه در كشور ما رسانه‌ها در جريان انتخابات آن طور كه بايد و شايد فعال نيستند و ما راديو و تلويزيون خصوصي در كشور نداريم و مردم نمي‌توانند نامزدهاي انتخاباتي خود را کاملا بشناسند از سويي جريان اصولگرا از نظر مالي و امكانات تبليغاتي قوي‌تر از اصلاح‌طلبان هستند؛ ستادهاي انتخاباتي مي‌توانند ابزار مفيدي براي ارتباط ميان مردم و كانديداهای اصلاح‌طلبان باشند و همچنين وسيله‌اي براي تبيين افكار و انديشه نامزدهاي انتخاباتي.
امروز حداد عادل از اين سخن به ميان آورد كه صداي پاي مجلس ششم را مي‌شنوم، تعبير شما از اين سخن چيست؟
برخی مي‌خواهند با اتهام زدن به اصلاحات خود را مطرح كنند. بايد ديد كه حداد عادل براي چه اين سخن را مطرح مي‌كند؛ آیا به خاطر توقعي است كه از ورود خود به مجلس دهم دارد. بايد به ايشان گفت هر دوره‌اي شرایط خاص خود را دارد. مجلس ششم مجلس قدرتمند و اثرگذاري بود. امروز در اين دوره از انتخابات، مردم با توجه به تجربیات هشت‌سال گذشته رغبتي به حضور دوباره تندروها در مجلس ندارند. اكنون آمادگي تشكيل يك مجلس قدرتمند و اثرگذار در مردم ايجاد و اين مساله منجر به نگراني و هراس برخی‌ها شده است. به همين دلیل مانند هميشه آنها منافع خود را در اتهام‌زني به اصلاحات مي‌بينند تا با ايجاد فضای سوء ظن در ميان مردم رقيب را از صحنه خارج كنند.
نتيجه انتخابات هفتم اسفند را چگونه مي‌بينيد؟
انتخابات پیش رو بسيار مهم است زيرا اصولگراها و جريان‌هاي مخالف اصلاحات و دولت همه توان خود را براي ورود به مجلس و پیگیری اهدافشان به كار گرفته‌اند تا از حضور اصلاح‌طلبان اصيل، محبوب و بانفوذ در جريان انتخابات جلوگيري كنند. اما با توجه به جهت‌گيري افكار عمومي و استقبال روزهاي اخير هواداران و حاميان اصلاح‌طلبان مي‌توان گفت كه اقبال عمومي نسبت به اصلاحات در انتخابات پيش رو بسيار بالاست. اما نتيجه انتخابات به حضور مردم در هفتم اسفند ماه بازمي‌گردد. در صورت حضور و مشارکت بالا مي‌توان با اطمينان بيشتري گفت كه نتيجه به نفع اصلاح‌طلبان خواهد بود.
روزنامه آرمان ۱۳۹۴/۱۲/۳شماره۲۹۸۲

مطالب مشابه
دیدگاه ها